Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Dieta i Zdrowe Odżywianie
  • spalanie kalorii

    Kulturystyka, fitness, trójbój siłowy, dwubój, sztuki walki, strongman czy inne sporty siłowe to nie tylko sam trening. To również odpowiednia dieta która jest podstawą w tym sporcie.

    Moderator: Michał Bodzioch


    spalanie kalorii

    Postprzez Bandit » 25 Sierpień 2011, o 23:17

    Zastanawiają mnie dzisiaj takie rzeczy:

    1. Ile spożytego białka zostanie faktycznie strawione i wykorzystane.
    Załóżmy przeciętnego/dobrego/aktywnego/niekoksującego kulturystę (czyli takiego jak ja). Dziennie zjadam ok 150g pełnowartościowego białka (5x30) (moja waga 72kg). Pewna teoria mówi, że więcej niż ok 30g białka na posiłek się nie wchłonie - ok, załóżmy, że tak. Załóżmy, że ten kulturysta robi ok 1kg miesięcznie czystej masy mięśniowej - myślę, że to na dłuższą metę dużo, ale mi się tak np. udało w ostatnim roku. Czyli 1kg miesięcznie to ok 30g dziennie mięsa, czyli zakładając, że w mięsie człowieka jest ok 20% białka to wychodzi, że przyswoi on ok 6g białka dziennie. Czyli mamy dużą rozbieżność - podaję 150g dziennie a buduję z 6g. Wiadomo, można to tłumaczyć co najmniej kilkoma czynnikami:
    - zjadam 150g ale strawię prawidłowo mniej
    - z tych strawionych prawidłowo tylko część pójdzie na budowę, a część na spalenie (jako energia)
    - trochę mięśnia się zbuduje ale trochę też się rozpada codziennie (katabolizm)
    Ma ktoś jakąś fajną wiedzę na ten temat, zna statystyczne liczby, albo zna jakieś czynniki o których tu nie napisałem?
    Jest jeszcze kwestia, że na 1g przyswojonego białka potrzeba 24kcal energii, więc ile zatem dziennie przyswaja ów przeciętny kulturysta? Załóżmy w ciemno, że przyswoi 30g dziennie (czyli katabolicznie traci 24g dziennie - zostaje mu 6g), na 30g potrzeba 720kcal - to dużo jak na dietę np. 3000kcal (a na rozpad (katabolizm) też trzeba energii!).

    2. Ile kcal się spali na treningu
    Chodzi mi o to, żeby to obliczyć. A konkretnie: Załóżmy przysiad ze sztangą 100kg. Ile kcal poleci w czasie jednego powtórzenia?
    Ciężko to na pewno oszacować bo każdy organizm zrobi to inaczej. Ale zacznijmy od takich założeń:
    - kolo waży 72kg
    - sztanga waży 50kg
    - kolo robiąc przysiad bez sztangi podnosi ok 50kg (swojego ciała - tak zakładam - bo część ciała się nie podnosi)
    - kolo ma 176cm więc załóżmy, że sztanga pokonuje 1m (taki głęboki ATG ;)
    Z czysto fizycznych wyliczeń wychodzi, że energia potrzebna na uniesienie takiego ciężaru (ciało + sztanga = 100kg) na taką wysokość (1m) to:
    praca=siła x przesunięcie
    -> 100kg = 1000N
    -> 1000N x 1m = 1000 Juli = 0.24 kcal (1 kcal = 4.18 kJ)
    (...czyli jedną setną tego co na przyswojenie 1g białka!)

    No tak - to teoria fizyczna - bo w praktyce to człowiek spali dużo więcej, tylko tego nie wiem ile - trzeba by znać "współczynik sprawności" ludzkiego mięśnia a właściwie to ciała. No i trzeba jeszcze pamiętać o tym, że:
    - opuszczając ciężar człowiek też mocno pracuje (choć zgodnie z teorią fizyczną odbiera energię sztangi i ciała ;)
    - trzymając sztangę na karku (stojąc - bez opuszczania) też pracuje (izometryczne napięcie mięśni).
    Ciekaw jestem ile faktycznie kcal jest spalane w czasie takiego jednego powtórzenia.
    Jeśli kogoś to interesuje, to dodam, że jeśli ten kolo podniesie tą sztangę w czasie np. 1 sekundy to MOC jaką można by mu przypisać = 1000Watt = 1kW = 1.36 KM (koń mechaniczny) ;) .
    Ok, wracając do tych spalonych kcal to powiem, że sprawność silników benzynowych to ok 0.3 - 0.4 (tyle spalonej energii/benzyny zostaje zamienione w energię wykorzystaną przez napęd). Człowiekowi generalnie przypisał bym dużo mniej - nie wiem ile (może ktoś wie?) załóżmy 0.1 (co jest pewnie i tak dużo za dużo). Czyli wtedy wyszło by, że na to podniesienie z przysiadu ze sztangą 50 kg spali ok 2.4 kcal (załóżmy do tego że na opuszczanie pójdzie ok 1.5 kcal i na chwilę wystania 0.5 kcal). Czyli na pełne powtórzenie pójdzie ok 4kcal.
    Jeśli by założyć, że kolo jest w stanie zrobić przez godzinę, co 2 minuty 10 powtórzeń, to wyjdzie 300 powtórzeń w godzinę czyli 1200 kcal. To dużo ale i trening ciężki ;)

    To tyle z mojej strony.
    Pozdr.
    bandit
    Awatar użytkownika
    Bandit
    Starszy plutonowy
     
    Posty: 174
    Rejestracja: 19 Marzec 2011, o 23:56

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez NightKing » 26 Sierpień 2011, o 08:39

    1. oczywisty fakt, przyswajalność nie jest 100%, przejrzyj sobie tabele przyswajalności, wołowina z tego co pamiętam 69%, drób 70%, wieprzowina też koło 70%, czyli z 150g przyswoi Ci się ok 105g
    teraz dalej, człowiek dziennie traci 300g białka (rozpad), 200g odbudowuje z 300g które uległo rozpadowi, więc minimum 100g trzeba podać dziennie aby zachować masę mięśniową, aby ją podnieść, nadbudować wiadomo - więcej

    2. ciężkie do wyliczenia, i mało miarodajne, przecież dochodzi jeszcze intensywność której raczej nie obliczysz, a swoje robi
    Dziennik Treningowy http://www.kulturystyczni.pl/viewtopic.php?f=14&t=2050
    Ból jest chwilowy, duma jest wieczna...

    "w tym sporcie czas jest najlepszym dopingiem..."

    "nie idź za tłumem, bo do niczego nie dojdziesz..."
    Awatar użytkownika
    NightKing
    Generał brygady
     
    Posty: 3466
    Rejestracja: 6 Marzec 2010, o 19:51
    Pochwały: 56

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez Kwachu » 26 Sierpień 2011, o 09:40

    Bandit - ciekawe pytania zadajesz na forum, aż jestem ciekawy co Ci koledzy napiszą ;).Jak coś to postara się szczegółowo odpowiedzieć na pytanie.
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez Bandit » 26 Sierpień 2011, o 11:12

    Też jestem ciekawy i liczę na to, że może ktoś ma trochę wiedzy jakiejś konkretnej w tych tematach.

    Co do tego co odpowiedział NightKing to gdzie można znaleźć te tabele przyswajalności?

    A to, że spalanie kalorii w czasie treningu jest ciężkie do wyliczenia to wiadomo i nigdy się tego dokładnie nie wyliczy i nie ma po co. Ale można sobie coś oszacować, a żeby oszacować trzeba mieć dobre założenia. Często przecież ktoś Ci podaje, że spalasz właśnie tyle i tyle kalorii w czasie wiosłowania, biegania itd. - ciekaw jestem jak ktoś to poobliczał tym bardziej, że wiadomo, że inną ilość kalori spali 120kilogramowy koleś biegnąc niż laska 50kg.
    A intensywność - jeśli zakładam, że przez godzinę robisz 30 serii (co dwie minuty zaczynasz) i w każdej robisz dziesięć powtórzeń ze sztangą 50kg to jakiej intensywności jeszcze nie znasz?
    Pozdr.
    bandit
    Awatar użytkownika
    Bandit
    Starszy plutonowy
     
    Posty: 174
    Rejestracja: 19 Marzec 2011, o 23:56

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez rafimoc » 26 Sierpień 2011, o 11:49

    "Pewna teoria mówi, że więcej niż ok 30g białka na posiłek się nie wchłonie - ok, załóżmy, że tak."

    W takiej sytuacji czlowiek by nie zyl :) musisz wiedziec o tym, ze dieta naturalnego kulturysty to najczesciej dieta paleo badz propaleo - to ona stanowi baze, czlowiek od zarania dziejow przyjmowal o wiele wiecej niz 30g na posilek - to jest nonsens.

    Co do strawnosci bialka - szereg czynnikow - roznych, poczawszy od pogody (tak!) konczac na dusznej sali...im wyzsza temperatura tym bialko szybciej ulega rozpadowi i tak przyjmujac ze wchodzisz na sale, w ktorej panuje temperatura ok.28st + Twoja rozgrzewka + Twoje cwiczenia, gdzie z temperatury normalnej 36st.C robi sie o 3-4st wiecej to juz nie ulega watpliwosci zadnej ze pokarm jest bardzo szybko wykorzystywany - masz przyklad z zycia wziety, w cieple pory roku zdobywanie kolejnych kg idzie o NIEBO ciezej anizeli w porach zimnych - wszystko ma na to wplyw - absolutnie. Natomiast mysle, ze sa to glebsze rozkminy, ktore w zaden sposob nie spowoduja ze szybciej bedziesz nabieral masy miesniowej po eliminacji danych czynnikow, bo np na pogode nie masz wplywu wcale:)
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez Bandit » 26 Sierpień 2011, o 12:29

    Rafi,
    Pytam, bo mnie to ciekawi i taka wiedza może się przydać, ale nie zakładam wcale, że rozkminienie tego tematu obali sprawdzone teorie żywieniowe lub przyczyni się do diametralnej efektywności diety czy treningu. Po prostu wydaje mi się interesujące jak to wszystko wygląda ilościowo.
    Pozdr.
    bandit
    Awatar użytkownika
    Bandit
    Starszy plutonowy
     
    Posty: 174
    Rejestracja: 19 Marzec 2011, o 23:56

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez Kwachu » 26 Sierpień 2011, o 12:56

    Kombinujcie dalej..... ;D Jest jeszcze wiele czynników, które będą wpływały na zagospodarowanie produktem białkowym przez nas z organizm.
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez rafimoc » 26 Sierpień 2011, o 12:59

    Wiele?? zbyt wiele, by moc rozpatrywac to w sensie conajmniej przydatnym.
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez NightKing » 26 Sierpień 2011, o 14:56

    Bandit napisał:Co do tego co odpowiedział NightKing to gdzie można znaleźć te tabele przyswajalności?

    faktycznie nie łatwo to znaleźć, ja na to kiedyś wpadłem przypadkiem i żeby to teraz odszukać potrzebowałem 0,5h
    Mięso królicze, jest bardzo bogate w tzw. aminokwasy niezbędne (tab. 2), niektóre składniki mineralne oraz witaminy, szczególnie z grupy B. Stąd jego wysoka wartość biologiczna (80) w stosunku do wieprzowiny (70) czy wołowiny (69). Białko mięsa króliczego jest w 90% przyswajalne przez organizm człowieka, podczas gdy białko mięsa wołowego tylko w 62%.

    jak znajdę coś więcej to podrzucę
    Dziennik Treningowy http://www.kulturystyczni.pl/viewtopic.php?f=14&t=2050
    Ból jest chwilowy, duma jest wieczna...

    "w tym sporcie czas jest najlepszym dopingiem..."

    "nie idź za tłumem, bo do niczego nie dojdziesz..."
    Awatar użytkownika
    NightKing
    Generał brygady
     
    Posty: 3466
    Rejestracja: 6 Marzec 2010, o 19:51
    Pochwały: 56

    Re: spalanie kalorii

    Postprzez rafimoc » 26 Sierpień 2011, o 15:00

    a teraz poczytajcie o paleo-diet, wtedy zobaczycie orientacyjnie ile co moze miec przyswajalnosci i tak dla przykladu: owoce morza maja lepsza przyswajalnosc niz jaja, ryby lepsza niz mleko itp.

    Towarzyszy to nam od zarania dziejow i tego nalezy sie trzymac.
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Następna

    Wróć do Dieta i Zdrowe Odżywianie

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.