przez Dementor » 29 Sierpień 2010, o 17:32
Ultimate Nutrition BCAA Massive to zestaw trzech aminokwasów rozgałęzionych BCAA - L-waliny, L-izoleucyny, L-leucyny należących do grupy tzw. aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam syntezować. Dlatego osoby uprawiające kulturystykę i fitness powinny przyjmować aminokwasy BCAA w postaci odżywki. BCAA zawarte w odżywce aminokwasowej Ultimate Nutrition BCAA Massive wykazują działanie anaboliczne (nasilające budowę i odbudowę białek mięśniowych) i antykataboliczne.
BCAA - aminokwasy rozgałęzione
Popularną i bezpieczną formą korzystania ze wspomagania sportowego opartego na odżywkach białkowych jest stosowanie tzw. aminokwasów rozgałęzionych, oznaczanych wygodnym skrótem BCAA (akronim utworzony ze słów w języku angielskim branched chain amino acids). Przyjrzyjmy się więc aminokwasom BCAA nieco bliżej. Trzema zasadniczymi grupami argumentów przemawiających za ich stosowaniem są działania - antykataboliczne, energetyczne oraz stymulujące.
To pierwsze oznacza hamowanie, spowalnianie procesów rozpadu zachodzących w organizmie, które zachodzą co prawda non stop(przypomnijmy sobie pojęcie dynamicznej równowagi), ale mogą nabierać szybszego tempa pod wpływem intensywnego wysiłku. Spożywanie aminokwasów w ogóle, a wybranych aminokwasów w wolnej formie i BCAA w szczególności, efekt ten nieco łagodzi. Łagodzenie to przyjmuje postać małego oszustwa.
W naturalnych warunkach, gdy organizm potrzebuje energii, a jej zabezpieczenie w źródłach węglowodanowych jest niewystarczające,uaktywniają się enzymy powodujące rozpad białek ustrojowych, zwłaszcza białek mięśni, które dostarczają aminokwasów. To coś jakby organizm zjadał sam siebie. 'Wyłączenie' tych enzymów następuje w momencie zarejestrowania przez mózg dużego stężenia aminokwasów we krwi. To natomiast można zwiększyć sztucznie, właśnie poprzez spożywanie odżywek aminokwasowych stanowiących niejako już przetrawioną formę białka.
Aminokwasy BCAA są szczególnie mocno zaangażowane we wspomniany proces już choćby z racji tego, że stanowią znaczną część składu aminokwasowego białek mięśni. Niektóre badania istotnie wykazały, że w długotrwałych wysiłkach następuje zwiększony rozpad BCAA. Łączy się to z trzecią z ww. grup argumentów, a mianowicie energetyką wysiłku. Powodem owego rozpadu jest właśnie zabezpieczenie energetyki wysiłku, tym bardziej, że aminokwasy BCAA uczestniczą w produkcji alaniny, której wypływ z pracujących mięśniach następuje już w intensywnych wysiłkach trwających nawet krócej niż godzina.
Wykorzystanie BCAA dla celów ochronnych wobec tkanki mięśniowej badano na alpinistach stwierdzając, iż istotnie ich podawanie zapobiega procesowi ubywania mięśni. Argumentem na rzecz suplementacji aminokwasami BCAA ma być wreszcie ich działanie stymulujące albo ściślej rzecz ujmując, odsuwające w czasie moment pojawienia się zmęczenia. Chodzi tutaj o tzw. zmęczenie ośrodkowe, a więc takie,którego lokalizację można umiejscowić w mózgu (w odróżnieniu od zmęczenia obwodowego, które dotyczy po prostu mięśni).
W zmęczeniu tego rodzaju pojawia się uczucie znużenia, niechęci do kontynuowania wysiłku, nawet senności, mimo iż mięśnie jako takie w zasadzie nadal mogłyby pracę kontynuować. Wynika to z faktu zwiększenia w mózgu stężenia serotoniny, w syntezie której uczestniczy znany nam już aminokwas tryptofan (zalecenia naszych babć, by dla dobrego snu napić się mleka mają swoje uzasadnienie właśnie w fakcie zawierania przez ten produkt dużych ilości rzeczonego aminokwasu). Co to ma do BCAA?
Istotnie ma, ponieważ zwiększone ich zużycie przez mięśnie prowadzi do spadku stężenia w osoczu, a tym samym wzrostu wskaźnika wolny tryptofan / BCAA. Ponieważ i tryptofan i BCAA wykorzystują ten sam mechanizm transportujący, konkurują one ze sobą w dostępie do mózgu. Relatywnie większe ilości tryptofanu pozwalają mu osiągnąć w tym dostępie przewagę. To jak z dwoma grupami facetów, dajmy na to czerwonych i żółtych koszulkach, które przez wąskie wejście próbują wcisnąć się do dajmy na to pubu. Więcej 'czerwonych 'przed wejściem daje większą szansę znalezienia się ich w środku.
Liczne badania istotnie wykazały, że w wyniku intensywnego wysiłku następuje zmniejszenie stężenia BCAA w osoczu z jednoczesnym zwiększeniem stężenia wolnego tryptofanu. Dowiedziono także, iż przyjmowanie odżywek aminokwasowych zawierających BCAA powoduje wzrost ich zawartości w osoczu krwi. Mniej jednorodne są natomiast wyniki badań nad efektem, który nas najbardziej interesuje.
W wielu doniesieniach istotnie antyzmęczeniowy oraz poprawiający wydolność fizyczną i umysłową wpływ suplementacji BCAA uzyskiwał potwierdzenie. Żeby jednak nie było brakło nam rozterek, przeprowadzano i takie badania, w których wpływu BCAA na zmęczenie ni jak doszukać się nie dało.
Pozostając przy aminokwasach BCAA warto wspomnieć o jeszcze innych efektach, które przy ich pomocy można uzyskać. Należy do nich możliwość oddziaływania na zaburzenia hormonalne powstające w trakcie wysiłku. Interesujący dla podejmujących intensywne wysiłki wydaje się być zwłaszcza potencjalny efekt łagodzenia spadku stężenia testosteronu z jednoczesną stymulacją wydzielania insuliny, bowiem oznaczać mogą dodatkową ochronę przed rozpadem białek mięśniowych.
Pozostało jeszcze odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: ile i kiedy? Odpowiedź na pierwsze z pytań wynosi 4-6 g BCAA jednorazowo,przy czym najlepiej wszystkie trzy BCAA (leucynę, izoleucynę i walinę) przyjmować łącznie, a to z uwagi na pewne stałe proporcje, w jakich powinny być one przyjmowane. Problem ten w zasadzie jest rozwiązany automatycznie, gdy nabywa się gotową odżywkę aminokwasową pod nazwą Ultimate Nutrition BCAA Massive.
Pytanie 'kiedy?' jest proste w odniesieniu do normalnych treningów: BCAA przyjmuje się najczęściej tuż przed i tuż po nim. W przypadku zwiększonego i intensywnego treningu suplementacja powinna przebiegać znacznie częściej : do 3-4 razy w ciągu dnia.
Ultimate Nutrition BCAA Massive to optymalny zestaw aminokwasów BCAA, działajacych na nasz organizm anabolicznie i antykatabolicznie, powodując tym samym znaczący przyrost tkanki mięśniowej.
Skład 1 porcji (2 kaps) BCAA Massive:
L-walina - 800 mg
L-leucyna - 800 mg
L-izoleucyna - 400 mg
Dawkowanie BCAA Massive
Przyjmować 2 kapsułki odżywki Ultimate Nutrition BCAA Massive 2 - 3 razy dziennie, między posiłkami i zaraz po treningu.
Zapraszam Wszystkich do wpisywania opini o tym produkcie.
Darmowe porady na forum kulturystycznym www.FFBB.pl