przez pioto10 » 20 Luty 2010, o 12:18
Zasady zdrowego żywienia
Co daje nam zdrowe żywienie?
Zdrowa żywność to produkty, które zostały wytworzone naturalnie, nie mialy styku z żadnymi chemikaliami. Także w okresie wegetacji. Brak w nich konserwantów, barwników oraz innych sztucznych substancji. Od zdrowego żywienia zależy nasz stan zdrowia, poziom energii oraz samopoczucie. By dobrze wpływać na balans organizmu, jego wzrost i odnowe, musimy bardzo ostrożnie dobierac pokarm, który spożywamy. Niestety w czasach brnącego ciągle do przodu przemysłu, w produkcji stosuje sie nie tylko coraz kosztowniejsze urządzenia techniczne, ale również cały asortyment niesprzyjających nam chemikaliów: środki owadobójcze, chwastobójcze, grzybobójcze, nawozy sztuczne. Większość chemikaliów używanych w rolnictwie są środkami silnie toksycznymi. Zastosowanie chemii nie ogranicza się tylko do samej uprawy. Z uwagi na nadwyżke wyprodukowanej sztucznie żytności, następuje dalsze jej przetwarzanie, a większość cennych substancji ulega zniszczeniu. W zamian wprowadza się środki wzmacniające smak, sztuczne aromaty, barwniki. Szkodliwe substancje nie są wydalane, lecz zalegają w organizmie ludzkim. Przypuszcza się, że niektóre substancje zawarte w środkach ochrony roślin mogą być przyczyną chorób nowotworowych.
Skutki nieprawidłowego odżywiania
cukrzyca
zaparcia
tętnicze nadciśnienie
przewlekła otyłość
zespół jelita nadpobudliwego
choroba wrzodowa
kamica nerkowa i żółciowa
miażdżyca
zakrzepy i zatory krwionośne
uchyłkowatość jelita grubego
rak narządów: trzustki, żołądka, jelita grubego
przewlekłe choroby wątroby
Pełnowartościowa żywność nie zawiera tego rodzaju substancji. Nic się tu nie dodaje oraz niczego się nie usuwa. Skoro przetwarzane produkty potrafią zakłócać normalne funkcjonowanie organizmu, to wiadomo że nie stanowi prawidłowej diety dla sportowców. Po przestawieniu się na pożywienie pełnowartościowe, dotychczas zaburzone funkcje organizmu powoli zaczynają działać bez zarzutu. Czysta woda, pełnowartościowe żywienie oraz zachowane proporcje między poszczególnymi składnikami sprawią, iż Twoja psychiczna i fizyczna kondycja będzie na poziomie perfekcyjnym. To pozwoli lepiej sprwadzać się w życiu zawodowym, sporcie oraz sprawi, że zaczniesz cieszyć się życiem.
Zasady zdrowego żywienia
Spożywanie soi w naturalnej postaci jest bardzo zdrowe.
Białko i węglowodany należy spożywać w proporcjach 1:2
Żywność powinna zawierać siedem rzeczy głównych: białka, tłuszcze i węglowodany, witaminy i składniki mineralne, błonnik, wodę.
Należy unikać tłuszczów i cukrów zwierzęcych
Spożywać większe ilości błonnika
Ograniczyć spożycie soli
Bogatą w witaminy, zalecaną i wyjątkowo zdrową przyprawą jest ekstrakt z drożdzy.
Warzywa np. sałaty zaopatrują nas w błonnik, składniki mineralne oraz prawie wszystkie witaminy.
Błonnik, witaminy i składniki mineralne odgrywają dużą rolę w odżywianiu.
Urozmaicać jedzenie.
Nie jeść dużo przed snem.
Jeść przynajmniej pięć posiłków: 1 śniadanie, 2 śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja.
Białko buduje i odbudowuje.
Węglowodany – podstawą żywienia.
Mięso spożywaj z umiarem.
Skład zdrowej żywności nie jest monotonny, zawiera ogrom wysokowartościowych produktów spożywczych. Zachowanie proporcji między poszczególnymi składnikami pokarmu, jest podstawą zdrowego żywienia. Witaminy, składniki mineralne, białko, węglowodany, tłuszcze, oraz błonnik są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Owoce i warzywa
Większość warzyw i owoców mają niską wartość energetyczną bowiem zawiera sporą ilość wody wody. Regularne spożywanie pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Przydatne są podczas redukcji. Owoce to ogrom witamin, węglowodanów (występują w postaci cukrów owocowych), składników mineralnych oraz błonnika. Surowe owoce mają w stosunku do wagi najwyższą naturalną zawartość błonnika, a także najwyższą wartość odżywczą. Owoce należy spożywać głównie na surowo, ponieważ dzięki zawartości glukozy i fruktozy – stanowią idealne źródło energii.
Mięso
Mięso jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, a także witamin z grupy B, szczególnie B1, B12, PP oraz łatwo przyswajalnego żelaza. Należy wybierać chude gatunki mięs, a także zastępować je roślinami strączkowymi i rybami (zaleca się spożywanie 2-3 porcji po 150g tygodniowo). Więcej składników mineralnych od mięsa zawierają ryby. Są dobrym źródłem jodu oraz fluoru. Polecane są zwłaszcza ryby morskie ze względu na dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Jaja
Również jaja są bardzo istotnym elementem zdrowej diety. Są bogate w cholesterol zawarty w żółtku i z tego względu należy je spożywać w ograniczonej ilości. Są to źródła witaminy B2 i B12, zawierają osiem niezbędnych aminokwasów, jak również wapnia.
Kawa i herbata
Kawa i herbata są korzystne dla zdrowia, jednakże gdy pijemy je bez cukru i w ilości nie większej niż 3 szklanki. Mają pozytywny wpływ na układ krążenia i pracę mózgu. Zielona herbata oczyszcza krew, wzmacnia zęby, posiada właściwości bakteriobójcze, działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom złego cholesterolu, dlatego jest godna polecenia.
Zboże i nasiona roślin strączkowych
Najwyższą pozycję wśród zdrowej żywności zajmuje bezdyskusyjnie zboże i nasiona roślin strączkowych. Są one 'bombą' węglodawnów, witamin, białek, składników mineralnych i błonnika. Wielka ilość węglowodanów nie cieszy się uznaniem, ze względu na to że nadwyżka węglowodanów uchodzi za źródło nadwagi. Organizm potrzebuje dużej ilości węglowodanów, jednakże do nadwagi można doprowadzić jedynie gdy dieta nie jest urozmaicona i ilość węglowodanów jest naprawde zbyt wysoka. Niesłychanie istotne w diecie są nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają przyswajać aminokwasy. Aby nie dopuścić do powstania niedoborów należy w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków. Oparta na wyżej wymienionych zasadach dieta, dostarcza organizmowi wszystkich witamin, składników mineralnych oraz elementów energetycznych. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu Twój organizm stanie sie odporny, silny, poprawi się regeneracja. Przestawienie się na zdrową żywność nie powinna następować z dnia na dzień. Należy spożywać różne produkty, dostarczać swojemu organizmowi wszystkiego, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też trzeba zachować równowagę w odżywianiu.