Witam serdecznie chciałbym umieszczać tutaj cenne rady które przydadzą się osobą, zaczynającym zabawę z gotowaniem
Dodam że postaram się codziennie opisywać dany produkt który chcemy poddać obróbce termicznej (cieplnej). w sumie weekendy będa przerwy bo nie ma mnie w domu.
Dzisiaj zajmę się warzywami
a dokładniej Warzywa zabarwione karotenem (może to być dla kogoś śmieszne ale dużo osób popełnia błędy podczas gotowania np. marchewki"
Na początku opisze ogólny proces obróbki wstępnej która jest najważniejsza, i należy ją odpowiednio stosować aby nie utracić niezbednych witamin i składników odżywczych.
Etapy:
1. Sortowanie (głownie stosowane w zakładach gastronomicznych, bo teraz mozna kupic juz produkty o jednej wielkości, nie zgnite, i nie musimy odrzucać jakis liści które wpadły do wora 50kg np. ziemniaków)
2.Mycie - ( zanim obierzesz umyj!!!)
3. czyszczenie i doczyszczanie ( obieramy ze skórki i wycinamy kawałki pognite czy z robakiem)
4. Płukanie ( bardzo ważne !!! pamietaj chodzi mi o warzywa korzeniowe które są brudne od ziemi a nie owoce kótre rosna na drzewie !!)
5 rozdrabnianie ( nigdy nie trzymaj rozdrobnionych warzyw i owoców wodzie!!! uciekaja witaminki!! rozdrabniamy na samym końcu kiedy już chcemy dodać dane warzywo owoc do surówki ,sałatki itp. ) ( w zakładach gastronomicznych niestety przetrzymują np .50kg ziemniaków rozdrobnionych w wodzie.. albo marchewki.. aby ziemniaczki nie pociemniały,, karygodne, są inne sposoby zapobiegające ciemnieniu)
Ten oto schemat będziemy stosowali praktycznie do wszystkich warzyw i owoców, troszke się zmienia jesli chodzi o owoce i warzywa które rosną nad powierzchnią ziemi (nie ma płukania)
Sokoro znamy już etapy tej obróbki możemy przejść do obróbki cieplnej Gotowanie WArzyw zabarwionych karotenem
Pamiętajmy:
-Gotujemy od wody wrzącej
-Gotujemy w małej ilości wody (np rozdrobnioną marchewkę, nie ywlewamy tej wody, zagęszczamy, proponuje tutaj glazurowanie!!- zagęszczanie przez mąke ziemniaczaną - przynajmniej potrawa będzie przejrzysta a nie mętna jak po mące pszennej, chociaż stosuje się również oprószanie _ zagęszczanie mąką pszenną ) używamy sitka przez które przesiewamy mąkę , która wpada go garnka z marchewką( mamy pewnosć że mąką bedzie napowietrzona ,gródki będa rozbite, i nie dostaną sie wszelkie szkodniki do potrawy
)
-Gotujemy z dodatkiem tłuszczu, cukru , soli !!!!!< witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
-Gotujemy pod przykryciem - krótszy proces gotowania mniejsze straty potrawy i oszczędzasz na gazie czy elektryczności. -gotowanie pod przykryciem inne warzywa o innym zabarwieniu zmienia sie ta opcja! opisze je w kolejnych postach.
i ostatnia rzecz na dzisiaj to zmiany jakie zachodzą w warzywach podczas gotowania (dla ciekawskich świata)
- Następuje wydobycie właściwego smaku i aromatu
-Zmniejsza się głównie zawartość witaminy C!!
-Woda częściowo wyparowuje, zmniejsza się objętość surowca
-Skrobia pęcznieje, rozkleja się i w takiej postaci zostaje strawiona
-Błonnik pęcznieje , mięknie, substancje pektynowe pęcznieją, rozklejają się i przechodzą do wywaru, dzieki czemu tkanka surowca rozluznia sie, warzywa ulegają zmnięknieniu
-białka rozpuszczalne przechodzą do wywaru i pod wpływem temperatury ścinają sie, denaturują również białka zawarte w komórkach roslinnych!!
-Zmienia sie przepuszczalność otoczki protoplazmatycznej, która przestaje być błoną półprzepuszczalną i składniki soku komórkowego przenikają do wywaru ( pamiętacie zjawisko osmozy i błona półprzepuszczalna?)
-straty składników : cukrów , składników mineralnych, kwasy organiczne, witaminy, barwniki są tym większe im dłużej trwa proces gotowania i im wiecej wody zużyto do gotowania ;>
W poniedziałek następna dawka informacji, o kolejnych surowcach : )
Pozdrawiam Createz
Pochwały przyznane za posta: 3