"Szczególnie z nadchodzącym okresem wiosennym rośnie popularność produktów wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. W tym artykule przyjrzymy się nieco rodzajom tego typu suplementów.
W pewnym momencie przychodzi czas, w którym masz bardzo niską podaż kaloryczną i dużą ilość cardio, ale progres zatrzymał się. Wtedy popularne fatburnery pomogą przełamać tę stagnację!
Niektóre składniki są stałe w tego typu produktach, ponieważ są niebywale efektywne w swoim działaniu.
Rodzaje:
1) termogeniki
Dosłownie stymulują tłuszcz do rozpadu i przetwarzania w procesach metabolicznych na energię – czyli po prostu do spalania! Przykładem składnika o takim działaniu jest (nielegalna w Polsce) johimbina.
Podnoszą temperaturę ciała na przestrzeni dnia, co wiąże się z większym spalaniem kalorii, np. kofeina.
2) spalacze bez stymulantów
Kofeina czy efedryna są najczęściej występującymi dodatkami w tego typu suplementach. Znane są ze swojej skuteczności i wpływowi na centralny układ nerwowy – zwiększają skupienie i pobudzają. Jednakże efedryna jest w wielu krajach nielegalna, w tym także w Polsce. Ponadto niektórzy maja wrażliwe receptory na stymulanty i powodują one u nich nieprzyjemne efekty uboczne, m.in. bóle głowy, czerwona twarz czy bezsenność, dlatego dla tych osób najlepszym wyborem będzie ich brak.
3) blokery węglowodanów
Substancje aktywne ograniczają wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów, przez co absorbowane i przetwarzane będą w dużo mniejszym stopniu.
Jeśli te składniki działają jak są reklamowane, magazynowanie cukrów i ich teoretyczne odkładanie w postaci tkanki tłuszczowej będzie zminimalizowanie.
4) blokery tłuszczu
Działają na tej samej zasadzie co blokery węglowodanów. Posiadają substancje aktywną zwaną chitozanem. Twierdzi się, że związek ten może połączyć się z tłuszczem w układzie pokarmowym i wydalić go na drodze dalszych przemian materii. Można chudnąć i jeść podobne ilości. Czy to prawda? Potrzebujemy dokładniejszych wyników badań.
5) regulatory tarczycy
Tarczyca to narząd mieszczący się w okolicach szyi. Reguluje wiele procesów metabolicznych i ma wpływ na inne hormony. Jeśli jej działanie nie będzie na odpowiednim poziomie – procesy przemiany materii będą wolniejsze, co ograniczy efekty.
6) reduktory apetytu
Są to związki, które – jak sama nazwa wskazuje – zmniejszają apetyt, przez co dana osoba je mniej. Hoodia gordini to populary preparat o tychże efektach, dla niektórych skuteczny, dla drugich mniej.
7) blokery kortyzolu
Kortyzol jest hormonem przedłużającym działanie adrenaliny, zwany także „hormonem stresu”. Zwiększa ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, obniża odporność. Niestety jest to bardzo negatywny dla naszej sylwetki hormon, gdyż znacznie nasila odkładanie się zbędnej tkanki tłuszczowej.
Pamiętaj, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki, gdyż nadwyżka jakiegokolwiek składnika może skutkować negatywnym wpływem na organizm!"
zrodlo:
http://www.bcaa.pl/wiedza/odzywki-i-sup ... szczu.html