Spalacze tłuszczu A-Z
Dietetyk Sportowy Tomasz Mrowiechttp://www.profi-dieda.plhttp://www.dieta-sport.plZaczynając walkę z zbędną tkanką tłuszczową, większość osób robi podstawowy błąd sięgając po kolorowe pigułki bez zagłębienia odpowiedniej wiedzy dotyczącej zdrowej i zbilansowanej diety oraz treningu.
Niestety, ale żaden naukowiec nie wymyślił dotychczas złotego środka, dzięki któremu moglibyśmy oglądać TV, obżerać się pizzą i jednocześnie chudnąć.
Tak więc, jeśli zaczynamy myśleć o redukcji wagi / rzeźbie sylwetki, nasze przygotowania musimy zacząć wpierw od ułożenia odpowiedniej diety i treningu a dopiero później od wybrania prawidłowego reduktora tłuszczu, który jest dodatkiem do całego planu działania.
Po co suplementy na redukcjiBy nasza redukcja wagi / rzeźba sylwetki miała sens, włożony przez nas wysiłek powinien mieć jasno wyznaczony cel, który powinien być realizowany przy pomocy jakiejś strategii, która musi mieć jeden podstawowy walor – musi być skuteczna.
By obrana przez nas strategia była skuteczna (min. brak utraty tkanki mięśniowej, brak efektu jojo) musi uwzględniać 3 podstawowe jej filary:
• Odpowiednią dietę
• Odpowiedni trening
• Odpowiednią suplementację
Prawidłowy dobór suplementów podczas redukcji wagi może w naprawdę dużej mierze wspomóc proces redukcji tkanki tłuszczowej oraz może być istotnym czynnikiem chroniącym nasze mięśnie w okresie niedoboru energetycznego.
Kiedy stosować spalacze tłuszczuGeneralnie wszelkiego rodzaju spalacze tłuszczu na samym początku redukcji są zdecydowanie zbędne. Wiąże się to z faktem, iż w pierwszych etapach walki z niechcianą tkanką tłuszczową, dobrze zbilansowana dieta oraz przede wszystkim trening są dla naszego organizmu wystarczającym bodźcem, dzięki któremu radzi sobie świetnie bez żadnych dodatków.
Oczywiście inaczej sytuacja będzie wyglądać u osób zaawansowanych, które przystępując do rzeźby sylwetki posiadają już w miarę niski poziom tkanki tłuszczowej oraz odpowiednią ilość ciężko wypracowanych mięśni. W takim przypadku suplementacja wskazana jest zaraz od momentu stosowania diety jak i treningu.
Reduktor tłuszczu powinniśmy wprowadzić do naszej suplementacji dopiero, gdy:
• nasze efekty zaczynają być słabsze
• stosujemy dietę i trening minimum 3 tygodnie
• lub też, gdy znacząco spada nam mobilizacja
Na jakie składniki zwrócić uwagęKupując reduktor tłuszczu niestety, ale bardzo często sugerujemy się nie składem, lecz nazwą i opakowaniem. Spowodowane jest to przede wszystkim nieznajomością składników oraz ich działaniem.
Oczywiście tak jak w przypadku suplementów na wzrost tkanki mięśniowej tak i podczas redukcji wagi obowiązuje nas zasada stażu treningowego oraz wcześniejszej styczności z tego typu składnikami.
Wniosek jest następujący:• osoba zaczynająca redukcję lub mająca znikomą styczność z termogenikami wybiera spalacz tłuszczu z składnikami „lżejszymi” (tudzież łagodniejszymi).
• osoba zaawansowana, walcząca o niższy poziom tkanki tłuszczowej wybiera spalacz tłuszczu z składnikami mocniejszymi.
Lista składników na, które warto zwracać uwagę: Kofeina
Ekstrakt Zielonej Herbaty
Wyciąg z czarnego pieprzu
Forskolin
L-tyrozyna
Guggulsterony
Hordeina (hordenine)
Ewodiamina (evodiamine)
Synefryna (synephrine)
Teobromina (theobromine)
Johimbina
Geranamina (1,3-Dimethylamylamine)
Jak dawkować dany spalaczJeżeli decydujemy się na spalacz tłuszczu X to najlepsza metoda dawkowania (bez względu na zawarte w nim substancje) to „metoda piramidalna”.
Polega ona wpierw na sprawdzeniu tolerancji na dany reduktor tłuszczu, a więc jeśli producent zaleca dawkę 2x1caps, to przez pierwsze 3dni zażywamy tylko 1caps.
Następnie dawkujemy wg zaleceniami producenta a dopiero przez ostatnie 5dni podwyższamy dawkę o 1caps.
Należy również pamiętać o naszym zdrowiu, a więc dawkę spalacza tłuszczu możemy zwiększać tylko i wyłącznie w wypadku braku niekorzystnych zmian w samopoczuciu oraz stanie zdrowia.
Nadciśnienie lub tarczyca a spalacze tłuszczuZ racji, iż większość reduktorów zawiera w swoim składzie l-tyrozynę lub inne guggulsteroy, które znacząco wpływają na pracę tarczycy odradza się zażywanie tego typu suplementów w przypadku kłopotów z tarczycą.
Jeżeli chodzi o nadciśnienie to tylko w małych dawkach oraz po konsultacji z lekarzem.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku powyższych problemów będzie suplementacja prozdrowotna wzbogacona o CLA i/lub zieloną herbatę.
Suplementacja prozdrowotna podczas redukcjiCLA – posiada właściwości termogeninczne oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała. Idealny suplement dla osób zaczynających przygodę z suplementacją podczas odchudzania oraz dla osób z problemami zdrowotnymi typu nadciśnienie lub tarczyca.
Zielona herbata – wspomaga odchudzanie poprzez ograniczenie wchłaniania tłuszczu. Polecana jest dla osób z nadwagą i otyłością, jako suplement wspomagający odchudzanie.
Wapń – jego wysoka zawartość w diecie pomaga w odchudzaniu oraz zapobiega otyłości i rozkładowi trójglicerydów w komórkach tłuszczowych. Jako do
Dawkowanie: do 2g na dzień, dzielone na 2 porcje (rano i wieczorem)
Omega-3 – zwiększają wrażliwość insulinową w naszych mięśniach oraz zmniejszają ją w komórkach mięśniowych, co przekłada się na lepsze zagospodarowanie kalorii.
Dodatkowo poprawiają pracę serca i regulują ciśnienie.
Dawkowanie: 3g/dziennie do posiłku bogatego w tłuszcz
Kompleks witamin – produkt od którego powinno zaczynać się suplementację, w szczególności podczas redukcji, gdyż dieta z ujemnym bilansem kalorycznym automatycznie narażona jest na większe niedobory witamin i minerałów.
Suplementacja dodatkowa podczas redukcji Aminokwasy Rozgałęzione BCAA – jako suplement zwiększający regenerację jak najbardziej tak, natomiast jako ochrona przed utratą mięśni u osób o wysokim poziomie tłuszczu nie jest aż tak istotna.
Dawkowanie jako suplement regeneracyjny: 1,5g na 10kg wagi około-treningowo
Dawkowanie jako suplement antykatabolicznym (u osób poniżej 15%bf): 2-3g na 10kg wagi około-treningowo
Odżywka białkowa – jako uzupełnienie białka w diecie oraz po treningu w celach antykatabolicznych.
Kreatyna – tylko i wyłącznie u osób zaawansowanych, które wiedzą do czego służy i chcą ją użyć na redukcji do konkretnych celów jak np. utrzymanie parametrów siłowych.
Dodatkowo kretyna nawet na redukcji będą powodować, iż nasze mięśnie będą bardziej pełniejsze.
Dawkowanie: 5-10g/dziennie w 1-2 porcjach