przez Dementor » 29 Sierpień 2010, o 17:31
Ultimate Nutrition BCAA to wyjątkowy zestaw trzech aminokwasów : l-leucyny, l-waliny, l-izoleucyny. Podobnie jak witaminy, należą do substancji egzogennych, co oznacza że muszą być dostarczane z pożywieniem. Aminokwasy rozgałęzione BCAA spełniają bardzo ważne funkcje fizjologiczne tj. budulcowe, energetyczne i regulacyjne. Suplement Ultimate Nutrition BCAA zawiera ich optymalną dawkę.
Wolne aminokwasy BCAA podobnie jak witaminy, należą do substancji egzogennych, co oznacza, że muszą być dostarczane z pożywieniem. Spełniają one bardzo ważne funkcje fizjologiczne, tj. budulcowe, energetyczne i regulacyjne :
stanowią ok. 35-40% tkanki mięśniowej organizmu
jako jedyny, niemożliwy do zastąpienia substrat energetyczny, łączą szybki nieekonomiczny metabolizm glukozy z wolnym ekonomicznym metabolizmem kwasów tłuszczowych; ten kierunek działania nabiera szczególnego znaczenia w trakcie wysiłku, szczególnie interwałowego - o zmiennej intensywności - takiego, z jakim mamy do czynienia w wielu dyscyplinach sportowych, w treningach kulturystycznych i na zajęciach fitness
ograniczają rozpad (katabolizm) i nasilają odbudowę (anabolizm) białek - poprawiają bilans azotowy, dzięki czemu przyspieszają adaptację wysiłkową sportowców, szczególnie w dyscyplinach siłowych, szybkościowo - siłowych i wytrzymałościowo - siłowych
BCAA regulują gospodarkę tłuszczową i węglowodanową - potęgują rozpad i utrudniają gromadzenie się w organizmie tłuszczu zapasowego
Intensyfikacja przemian tłuszczowych przez wolne aminokwasy BCAA, odbywa się zarówno na poziomie regulacji ogólnoustrojowej,jak też na poziomie metabolizmu tkanki mięśniowej i tłuszczowej - jest to zjawisko adaptacyjne, umożliwiające zachowanie równowagi życiowej, w głodzie i podczas długiej wytężonej pracy. Zapotrzebowanie na BCAA wzrasta znacząco w trakcie i po wysiłkach fizycznych, w stresie, w drugiej połowie życia (po 40 - stce) oraz w dietach redukcyjnych (odchudzających).
Suplementacja odżywką o dużej zawartości aminokwasów BCAA o rozgałęzionych łańcuchach połączone ze stosunkowo wysoką podażą węglowodanów może spowodować dramatyczne zmniejszenie się ilości tkanki tłuszczowej przy zachowanej wydolności fizycznej.
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, szczególnie leucyna może bezpośrednio pobudzać syntezę białek. Mogą one również zwiększyć wydzielanie się niektórych hormonów anabolicznych.
Wśród najbardziej popularnych odżywek, aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) odgrywają szczególnie ważną rolę dla kulturystyki. Lecz czym one dokładnie są? Leucyna, izoleucyna i walina są zaliczane do tej grupy aminokwasów z powodu obecności łańcuchów bocznych dołączonych do podstawowego szkieletu węglowego. BCAA są również uważane za niezbędne,gdyż musimy je dostarczać do naszego organizmu z posiłkami,jako że nie jesteśmy w stanie ich sami zsyntetyzować. Warto wspomnieć, że mogą one być wykorzystane jako źródło energii dla pracujących mięśni podczas długotrwałego wysiłku. A co dokładnie się wtedy dzieje w naszym ciele? Otóż aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach są uwalniane głównie z mięśni szkieletowych, a ich szkielety węglowe są wykorzystywane jako paliwo.
W tym samym czasie ich reszty azotowe są przetwarzane w inny aminokwas - alaninę. Następnie jest ona transportowana do wątroby,gdzie przemienia się w glukozę, która z powrotem wraca do mięśni szkieletowych i ponownie może być wykorzystana jako paliwo. Tzw. cykl glukozowo-alaninowy jest mechanizmem służącym do podtrzymania homeostazy, innymi słowy równowagi, stałego poziomu glukozy we krwi.
Czy aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach BCAA powodują przerost mięśni?
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, szczególnie leucyna, mogą bezpośrednio pobudzać syntezę białek. Ostatnie badania pokazały, że podanie dożylne tych aminokwasów hamuje rozpad białek w mięśniach, niezależnie od działania insuliny. Mogą one również spotęgować uwalnianie się niektórych hormonów anabolicznych np. hormonu wzrostu. Tak więc, jaki jest ich korzystny wpływ na zachowanie i powiększenie się tkanki mięśniowej?
Wpływ odżywek zawierających aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach na syntezę białek mięśniowych i ich rozpad był bardzo dokładnie zbadany. W badaniach przeprowadzonych na jednym i uniwersytetów amerykańskich odkryto, że całonocny wlew dożylny aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach BCAA powoduje zmniejszenie się rozpadu mięśni, co naukowcy nazywają proteolizą. Oczywiście, niewiele ludzi może pozwolić sobie na luksus otrzymywania dożylnych wlewów omawianych aminokwasów.
Istnieją dowody, że doustne ich podanie może mieć podobny skutek. Grupa naukowców z Rzymu podawała po 14 gramów BCAA dziennie przez 30 dni zdrowym, niewytrenowanym ludziom. Odżywka składała się w 25% z waliny, w 25% z izoleucyny i 50% z leucyny.Byli oni zbadani przed i po okresie przyjmowania aminokwasów pod kątem wychwytu tlenu, masy ciała, wskaźnika masy ciała, beztłuszczowej masy ciała i siły. Wykazano, że siła chwytu i beztłuszczowa masa ciała na badanej grupie ludzi znacząco wzrosła.
Naukowcy nie byli w stanie ocenić, czy przyrost beztłuszczowej masy ciała był przyrostem tkanki mięśniowej, odkąd jednak mięśnie szkieletowe stanowią znaczną jej część, można łatwo wywnioskować, że i ona musiała się zwiększyć. W badaniach przeprowadzonych w Szwecji naukowcy podawali około 10 gramów aminokwasów BCAA o rozgałęzionych łańcuchach podczas ćwiczeń grupie biorących udział albo w maratonie, albo w 18-milowym biegu przełajowym.
Stwierdzono, że w grupie, w której podawano 'placebo', ćwiczenia powodowały podwyższenie się stężenia tyrozyny i fenyloalaniny zarówno w mięśniach, jak i w surowicy. Autorzy tego doświadczenia doszli do wniosku, że skoro tyrozyna i fenyloalanina nie były podawane z zewnątrz, ani metabolizowane przez mięśnie, to wzrost ich stężenia w grupie kontrolnej sugeruje ich pochodzenie z rozpadu białek mięśniowych. Jest to jedyne logiczne wytłumaczenie wzrostu stężenia tych aminokwasów. Z drugiej jednak strony, podawanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach podczas przedłużającego się wysiłku zapobiega procesom rozpadu,sugerując,że ich obecność może zmniejszyć istniejący przy każdym takim wysiłku podstawowy rozpad białek mięśniowych.
Czy aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach mogą potęgować utratę masy tkanki tłuszczowej?
Udowodniono, że aminokwasy te odgrywają bardzo ważną rolę jako źródło energii podczas stanów wyczerpania się węglowodanów u sportowców. Może to być istotne dla kulturystów biorących udział w zawodach, których programy żywieniowe przed zawodami przewidują na ogół stopniową redukcję zarówno kaloryczności posiłków, jak i podaży węglowodanów. Wyniki badań przeprowadzonych przez francuskich naukowców potwierdzają, że podanie omawianych aminokwasów może spotęgować utratę tłuszczów podczas stosowania ograniczeń dietetycznych.
Grupa 25 wyczynowo uprawiających zapasy sportowców została poproszona o ograniczenie spożycia kalorii (do 56 kalorii na kilogram masy ciała dziennie,co odpowiada 2545 kaloriom dziennie dla ważącego 90 kilogramów osobnika) przez 19 dni. Po tym okresie byli oni porównani z jedną z czterech następujących grup: grupy kontrolnej, która pokrywała swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na diecie hipokalorycznej (niskokalorycznej), grupy na diecie hipokalorycznej z dużą zawartością białek, grupy na diecie hipokalorycznej z małą zawartością białek i grupy na diecie hipokalorycznej z dodatkiem aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach.
Masa ciała zmniejszyła się we wszystkich badanych grupach z dietami hipokalorycznymi, przy czym największy spadek zanotowano w grupie spożywającej aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach (aż 5,4%). Masa tkanki tłuszczowej oceniana poprzez grubość fałdu skórnego zmniejszyła się we wszystkich grupach z dietą hipokaloryczną, z największym relatywnie spadkiem znowu w grupie spożywającej wspomniane aminokwasy.
Ilość tkanki tłuszczowej oceniana w rezonansie magnetycznym zmniejszyła się w największym stopniu w grupie na diecie z dodatkiem aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (23,4%) w porównaniu do innych grup na dietach hipokalorycznych. Największą różnicę zanotowano w przypadku tłuszczu trzewnego (wokół narządów wewnętrznych). Masa tkanki mięśniowej zmniejszyła się nieznacznie w każdej grupie na diecie hipokalorycznej (o około 4-5%), a dieta nie miała znaczącego wpływu na pojemność beztlenową mięśni i ich siłę.
Mimo że wszystkie diety zawierały tę sama ilość kalorii, ich wpływ na masę tkanki tłuszczowej i całkowitą masę ciała byt różny. Jak to już pokazaliśmy, największe zmiany dotyczyły grupy na diecie z dodatkiem aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach BCAA. Należy jednak wspomnieć, że ilość podawanych aminokwasów była bardzo duża (1,8 grama na kilogram masy ciała dziennie). Ta ilość może stwarzać trochę problemów w konsumpcji.
Mniejsze dawki mogą zaś dawać podobne rezultaty, lecz zmiany będą słabiej wyrażone. Spożywanie odżywek z dużą zawartością aminokwasów BCAA o rozgałęzionych łańcuchach połączone ze stosunkowo dużą podażą węglowodanów może spowodować dramatyczne zmniejszenie się ilości tkaniu tłuszczowej przy zachowanej wydolności fizycznej.
Jak aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach wpływają na zawartość glikogenu w mięśniach?
Naukowcy z katedry biochemii uniwersytetu w Oxfordzie badali wpływ długotrwałej jazdy na rowerze na poziom aminokwasów w surowicy krwi oraz na zawartość glikogenu w mięśniach. Testowani osobnicy jeździli na rowerze z natężeniem odpowiadającym 70% maksymalnego wychwytu tlenu przez 60 minut, a następnie przez 20 minut z maksymalnym natężeniem (poproszono ich o wykonywanie ćwiczenia tak intensywnie, jak tylko mogli). Tuż przed doświadczeniem i w trakcie jego trwania co 15 minut każdy z badanych osobników otrzymywał roztwór aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (90 mg na kilogram masy ciała) lub placebo.
Dostarczenie aminokwasów spowodowało nie tylko znaczący wzrost stężenia leucyny, izoleucyny i waliny we krwi i mięśniach, lecz również i alaniny. Stężenie glikogenu w mięśniach obniżyło się w najmniejszym stopniu w grupie spożywającej omawiane aminokwasy (o około 10%) w porównaniu do grupy kontrolnej, w której wartość ta spadła o około 35%. Podawanie odżywki spowodowało również zwiększoną produkcję alaniny w krwi i w mięśniach.
Ponieważ w grupie z obecnością aminokwasów BCAA o rozgałęzionych łańcuchach w diecie zaobserwowano mniejsze zużycie glikogenu z mięśni, to przypuszcza się, że alanina została zmieniona w glukozę w wątrobie, a następnie przetransportowana do pracujących mięśni i wykorzystana jako paliwo. Powyższe wnioski zostały oparte na doświadczeniach, w których brano pod uwagę ćwiczenia tlenowe. Wielu kulturystów przed zawodami ogranicza sobie podaż węglowodanów.
Może to oczywiście spowodować utratę masy ciała (głównie wody) jako że do magazynowania glikogenu w mięśniach niezbędna jest również woda. Tłumaczy to uczucie 'sflaczenia' wielu kulturystów, gdy ograniczyli oni za bardzo spożycie węglowodanów. Podanie w takiej sytuacji aminokwasów może zmniejszyć utratę glikogenu z mięśni, jak również złagodzić spadek objętości mięśni. Ponieważ spadek zawartości węglowodanów uruchamia aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach jako pako paliwo, to wydaje się logiczne, że ich dostarczanie z zewnątrz pozwala oszczędzać własne białka mięśniowe.
Czy spożywanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach zmniejsza subiektywne odczuwanie zmęczenia?
Stwierdzenie to jest nieprawdopodobne, ale wydaje się być prawdziwe. Grupa szwedzkich naukowców przebadała idee wpływu podawania omawianych aminokwasów na postrzeganie zmęczenia (na subiektywne odczucie ciężkości danego ćwiczenia). Badana grupa jeździła na rowerze przez godzinę z intensywnością 70% swojej maksymalnej wydolności, a jednocześnie podawano im odżywkę z aminokwasami lub placebo.
Co 10 minut podczas ćwiczenia każdy z nich był pytany o ocenę zmęczenia fizycznego, jak i psychicznego. Naukowcy stwierdzili, że ci którzy otrzymywali aminokwasy, oceniali o 7% niżej swoje zmęczenie fizyczne i o 15% niżej zmęczenie psychiczne. Badania te muszą być powtórzone, aby dokładniej określić, czy zwiększona tolerancja na wysiłek zbiega się ze zmniejszonym odczuwaniem zmęczenia. Jeśli ćwiczenia wydają ci się łatwiejsze, to logiczne jest, że będziesz w stanie osiągnąć lepsze końcowe wyniki na siłowni.
Co to wszystko oznacza?
Podstawowe pytanie, jakie sobie naukowcy wciąż zadają brzmi: jakie czynniki decydują o wzroście mięśni szkieletowych i czy aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach mają na to jakiś pozytywny wpływ? Czynniki hormonalne takie jak insulina, hormon wzrostu, somatomedyny i testosteron odgrywają znaczącą rolę rozwoju tkanki mięśniowej. Istnieją dowody, że i niektóre aminokwasy mogą mieć potencjalne działanie anaboliczne lub antykataboliczne. Mam tu na myśli ich niezależne działanie od innych czynników wzrostu, takich jak insulina i insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1). Większość przedstawionych tu danych odnosi się do sportowców wyczynowych. Lecz czy oznacza to, że nie możemy wyciągnąć z nich jakichś wniosków stosujących się do kulturystyki? Oczywiście tak!
Niektórzy mogą sądzić, że przyjmowanie aminokwasów BCAA o rozgałęzionych łańcuchach może przynieść korzyści tylko sportowcom wyczynowym, ale wydaje się jednak, że mają one również zastosowanie w przypadku kulturystów. Są one przecież jednymi z podstawowych substancji w naszym organizmie.
Jaka jest właściwa dawka aminokwasów BCAA, aby uzyskać maksymalne korzyści?
Większość badaczy zleca przyjmowanie minimum 10 gramów. Może to być dość uciążliwe, ale kto powiedział, że wszystko musi być proste i wygodne? Jako składnik całościowego programu żywieniowego, aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach mogą stanowić istotny dodatek do kreatyny, glutaminy i witamin o właściwościach antyutleniajacych.
Działanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) :
chronią masę mięśniową przed redukcją, spowodowaną wysiłkiem fizycznym lub odchudzaniem
wspomagają rozwój nowej masy mięśniowej
odnawiają zapasy energetyczne
podnoszą siłę mięśni
przyspieszają regenerację pourazową
Skład w 3 kapsułkach:
l-valine 600mg,
l-leucine 600mg,
l-isoleucine 300mg.
Dawkowanie BCAA:
2-3 razy dziennie po 2-3 kapsułki Ultimate Nutrition BCAA między posiłkami i bezpośrednio po zakończeniu treningu!
Zapraszam Wszystkich do wpisywania opini o tym produkcie.
Darmowe porady na forum kulturystycznym www.FFBB.pl