Poprawny chwyt.
Wszelkie ćwiczenia podczas, których wykonujemy ruch "pchający" (wszelkie wyciskania, poręcze), powodują, że nadgarstki poddawane są potężnym obciążenia. Ćwiczenia, w których wykonujemy ruch przeciwny do ruchu w wyciskaniu czyli np: unoszenie wzdłuż tułowia może nam wyrwać gryf z ręki, co gorsza nabawić się możemy kontuzji nadgarstka.
Postaram się przedstawić podstawowe techniki trzymania drążka/gryfu.
Ok wszystko po kolei.
Posłużę się przykładem wyciskania na ławce prostej, a raczej techniką trzymania gryfu podczas wykonywania tego ćwiczenia.
Podstawowym i częstym błędem podczas wykonywania wszelkiego rodzaju wyciskań jest trzymanie gryfu "za wysoko" tzn. za blisko palców. Nadgarstek zostaje wtedy wygięty do tyłu i rozciągnięty przez napierający ciężar. Prowadzi to bardzo często do nienaturalnego rozciągnięcia i bólu w nadgarstku, w ekstremalnych przypadkach może spowodować jego zwichnięcie.
Wszelkiego rodzaju usztywnienia nadgarstka typu opaski elstyczne, bandaże nie pomogą, Trzeba opanować prawidłową technikę.
Po lewej: chwyt nie prawidłowy( nadgarstek odchylony do tyłu), po prawej: chwyt prawidłowy.
Jak wygląda technika przy trzymaniu sztangi nachwytem? (np: przy podciąganiu się na drążku, podciąganie sztangi w opadzie tułowia)
Umieść gryf w zagłębieniu dłoni, kciuki wokół gryfu, zaciśnij dłoń by zwiększyć przyleganie gryfu do dłoni- to również zapobiega wyślizgnięciu się gryfu z dłoni.
Po lewej chwyt nieprawidłowy (za wysko), po prawej: chwyt prawidłowy.
Ciągi, np: martwy ciąg.
Podczas wykonywania tych ćwiczeń gryf będzie przemieszczał się w dół, to spowoduje zwijanie się skóry na dłoni co z kolei spowoduje powstawanie odcisków. Większe odciski bardzo łatwo pękają zwłaszcza podczas wykonywania ćwiczeń ze znacznym obciążeniem (zwłaszcza martwy ciąg). Żeby zagoić pęknięty odcisk potrzeba co najmniej dwóch tygodni, a wiadomo, że to żadna przyjemność ćwiczyć gdy z odcisku sączy się krew. Trzeba odpuścić na parę dni, zamniejszyć ciężar lub przerwać trening.
Jak tego uniknąć? Nauczyć się techniki....prawidłowej. Ułóż gryf blisko palców, praktycznie w zgięciu, by zminimalizować zwijanie się skóry i powstawanie odcisków.
Jeśli dotychczas trzymałeś gryf nieprawidłowo to najwyższy czas to zmienić. Jest to niezbędne jeśli chcesz robić postępy a nie cofać się walcząc z kontuzjami. Najlepszym sposobem nauczenia się techniki jest zmniejszenie ciężaru i powtarzanie tych samych ruchów w nieskończoność. Lepiej poświęcić kilka godzin na nauczenie się prawidłowej tehniki, niż kilkunastu dni lub nawet miesięcy na leczenie kontuzji.
stronglifts.com & voice669 aka TheGame
Autor postu otrzymał pochwałę