W przypadku bólu kolan to sprawa jest dość złożona, gdyż należy przede wszystkim zweryfikować obciążenia treningowe. W dużym stopniu muszą być one nie dostosowane do indywidualnych możliwości. Obecnie dość często możliwości rozpatruje się z punktu widzenia wydolności i realizacji zadań treningowych. Stosując różnego typu przyrządy pomiarowe typu laktaz ocenia się stopień zakwaszenia mięśni, który stanowi podstawę do obciążeń treningowych i tu pojawia się pewne niebezpieczeństwo gdyż mięśnie szybciej się regenerują po treningu niż tkanki łączne w tym ścięgna i wiązadła - dlatego też odpowiedni ułożone obciążenia treningowe muszą brać pod uwagę kompleksowo organizm, a nie tylko zdolność do wykonania treningu. Takie podejście gwarantuje zawsze występowanie jednostek treningowych na fali superkompensacji po wcześniejszym treningu.
...
Kolejna sprawa to kwestia suplementacji przyspieszającej regenerację. Należy zwiększyć ilość przyjmowanych aminokwasów (szczególnie glicyna, prolina, hydroksyprolina i hydroksylizyną stanowiąca budulec kolagenu) oraz witaminy C łącznie z selenem i witaminą e. Ponadto należy w okresach odnowy po cyklach przygotowawczych i startach włączyć suplmentację zawierającą siarczan glukozaminy i chondroitynę mającą na celu regenerację stawów. Dodatkowo dołączyć cykl zabiegów odnowy z naciskiem na masaż w tym specjalistyczną formę masażu sportowego - centryfugalny na stawy najbardziej obciążone.
...
Reasumując w Pana przypadku należy zweryfikować obecny cykl startów wprowadzić okres o zmniejszonych obciążeniach, podczas którego należy zastosować odpowiednią suplementację i odnowę biologiczną, co sądzę ze bez większych problemów rozwiąże problem. Natomiast w następnym cyklu rocznym, czy półrocznym należy odpowiednio dobrać obciążenia zastosować zmienność bodźców, poprzez wprowadzenie treningów innych dyscyplin, które uwrażliwią na trening kolarski a dodatkowo wyrównają ewentualne dysproporcje siłowe oraz przygotują organizm na kolejny etap treningowy (treningi na basenie, siłowni itd. tzw dodatkowe treningi bazy motorycznej) a także wprowadzić odpowiednio dobraną suplementacje również z perspektywy ilości przyjmowanych suplementów tak, aby szczyty ich działania wypadały na okresy największych obciążeń i startów.
Odpowiedź Orma
Źródło: www.orma.pl