Formacje specjalne, a zwłaszcza te przeznaczone do działań specjalnych, dywersyjnych czy prowadzenia dalekiego rozpoznania narażone są na walkę kontaktowa w większym stopniu niż jednostki konwencjonalne. Lata 80-te i 90-te to poszukiwania technik w najróżniejszych stylach i szkołach, to okres porównywania i eksperymentowania.
Niewątpliwy wpływ na pierwotny kształt systemu miały osobiste kontakty z wieloma przedstawicielami różnych styli walki: J.Lindnerem, A.Brylem oraz własne doświadczenie z treningów jiu-jitsu, kyoksul, wing chun i kung-fu.
W początkowej wersji System Combat powstały w 56 Kompanii Specjalnej był zbiorem technik przeznaczonych do eliminacji i w takiej formie był mało uniwersalny i nieprzyswajalny w innych strukturach. Postrzegany był jako zbiór najbardziej brutalnych i morderczych technik potrzebnych tylko na prawdziwej wojnie. Rozbudowa systemu skupiła się na opracowaniu bezpiecznych i prostych technik samoobrony wykorzystywanych schematach ruchowych w innych sytuacjach taktycznych. System dowiązano do obowiązujących przepisów w poszczególnych resortach co szczególnie widoczne jest w rozdziale poszczególnych faz technik.
Nadrzędnym celem systemu jest prostota i skuteczność. Szokuje on racjonalnym podejściem do psychologii przetrwania i niewielką ilością schematów ruchowych, które pozwalają na szybki proces nauczania. Proste chwyty operujące na gałkach ocznych, tętnicach szyjnych, tchawicy czy kroczu – pozwalają każdemu wyjść z sytuacji zagrożenia. Trzymania wykorzystujące tzw. łańcuchy dźwigniowe pozwalają na proste i skuteczne unieruchomienia. Skuteczność opiera się na nawykowym opanowaniu 2-3 technik, co daje gwarancję skuteczności w różnych wariantach ataku przeciwnika. W systemie nie ma rzutów, szeregu postaw czy skomplikowanych ewolucji. Pierwsze publikacje o systemie pojawiły się w latach 90-tych w prasie fachowej, a pierwsze otwarte szkolenia zostały zrealizowane w roku 1997. Obecnie wersja przeznaczona na rynek cywilny dostępna jest w kilku miejscach poprzez autoryzowanych instruktorów i na corocznych stażach Combat 56 na który zjeżdżają setki uczestników.
System Combat 56 był cały czas rozbudowywany co wynikało z potrzeb rynku specjalistycznego. Tematyka została uzupełniona o walkę bronią białą, strzelectwo bojowe, wzorce i procedury w sytuacjach kryzysowych. Programem szkoleń objęto najbardziej elitarne jednostki MON takie jak 1Pułk Komandosów, 6 Brygadę Desantowo-Szturmową, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, 21 Brygadę Piechoty Górskiej, pododdziały rozpoznawcze i inne. System był wdrażany w Nadwiślańskich Jednostkach MSW, Straży Granicznej, Zakładach Karnych, Policji i innych.
żródło combat56.pl
Autor postu otrzymał pochwałę
Forma i treść ważniejsza niż liczby.
youtube.com/watch?v=N4txinHPCn0&feature=related tandem 93 hardcord
youtube.com/watch?v=g4H5gRATnOA 113feat-vitry-allstar na zielonym motorze to ja.