Aby nie odchodzić za bardzo od najważniejszego, dzisiaj opiszę trochę mięsa a dokładnie obróbka wstępna mięsa smażonego oraz asortyment.
Obróbka wstępna mięsa smażonego bitego-umyć i osączyć mięso
-wyluzowanie z kości
-usunięcie błon, ścięgnien i nadmiaru tłuszczu
-pokrajanie w poprzek włókien na płaty według masy jakiej chcemy
-pobijanie mięsa i nacinanie błon które mogą zniekszatłcić mięso po wysmażeniu
-formowanie i kształtowanie zwilżonym nożem zależy jaką robimy potrawę
-wykańczanie mięsa przed usmażeniem robi się za pomocą oprószania solą, mąką, panierowanie lub zanurzanie w cieście.
Saute- wykańczanie przez solenie , oprószanie mąką. Solić należy tuż przed obróbką cieplną aby nie nastąpiło wyciekanie soku mięsnego na zewnątrz, co powoduje straty wartości smakowej i odżywczej oraz ubytek masy. Oprószanie mąką należy wykonać tuż przed smażeniem w przeciwnym razie maka nasiąknie sokami i tworzy kleistą masę, która podczas smażenia przylega do dna patelni, przypala się, odpada, mięso słabo się rumieni, jest mniej smaczne. Największe ubytki po usmażeniu występują w mięsie cielęcym np. na 1 porcję kotleta cielęcego saute bierze się 250g mięsa z kością, a na 1 porcję kotleta wieprzowego saute 175g mięsa z kością. Technika sporządzania mięs smażonych saute jest jednakowa. Różnią się one tylko kształtem, doborem surowca, grubością i rodzajem dodatków do gotowych już potraw.
Asortyment mięs Saute (naturalnych):Bryzol-z mięsa wieprzowego, wołowego i cielęcego. Rozbić na Grubość 0.5cm i średnica 14-18cm
Befsztyk- z mięsa wołowego (polędwica) TYLKO. Grubość 2cm, kształt okrągły.
Rumsztyk- z wołowego (polędwica, rostbef), płat mięsa o grubości 1.5cm rozbija się nadając mu kształt wydłużony
Stek- z cielęcego (udziec), wieprzowego (schab, karkówka, szynka)i baraniego (udziec). Kształt okrągły. Grubość 1cm, średnica 8-10cm
Medalion- z szynki, schabu wieprzowego. Kształt okrągły grubość 1cm
Filet- wieprzowe (schab), cielęce (udziec), wołowe (polędwica). Kraje się lekko skośnie płaty pobija i wyrabia ręką i nożem nadając kształt wydłużonego liścia grubość 0,5cm.
Kotlety- wieprzowina (schab), cielęcina (górka), baranina (górka). Kształt owalny grubość 1cm
Mięsa po angielsku- są to odmiany mięs saute. Mają dobrze zrumienioną skórkę na powierzchni, w przekroju barwę blado różową, a w części środkowej czerwoną. Przy naciśnięciu wydziela się krwisty sok. Do sporządzania tych potraw wybiera się najwyższej klasy mięso wołowe. Robi się befsztyki i rumsztyki. Wyróżniamy 4 stopnie usmażenia befsztyka:
1stopnień (bleu)- czas smażenia 1,5 min z każdej strony. Po przekroju potrawa krwawi.
2stopień (saignent)-czas 3 min z każdej strony . Po przekroju potrawa łzawi
3stopnień (A point)-czas 4 min z każdej strony- różowa
4stopień (bien cuit)-czas 5 min z każde strony, soczysta dokładnie usmażona
Panierowane- dzieli się je na pojedyncze i podwójne. Panierowanie pojedyncze jest to zanurzanie mięsa(półproduktu) w masie jajecznej a następnie w tartej bułce. Panierowanie podwójne daje grubszą warstwę ochronną na powierzchni mięsa, co zapobiega parowaniu wody podczas smażenia, a po usmażeniu daje grubszą skórkę. Mięso powinno być panierowane tuż przed smażeniem, wcześniejsze panierowanie powoduje nasiąkanie panierunku sokiem a następnie jego odpadanie podczas smażenia. Po usmażeniu nie należy przetrzymywać w cieple, gdyż paruje, wskutek czego panierunek nasiąka wydobywającą się z wewnętrznych warstw parą, odstaje od mięsa, traci smak, aromat i odpada.
Asortyment: Kotlety, sznycle, medaliony, mostki. Sporządza się z mięsa cielęcego lub wieprzowego
Sznycle- kształt okrągły (górski) lub wydłużony (cielęcy), grubość 1cm
kotlety panierowane- ze schabu lub górki cielęcej. Sporządza się z kostką żeberkowa lub bez . Kształt owalny grubość 0,5cm
Medaliony- jak mięsa saute tyle że panierowane.
Po wiedeńsku- zanurzanie mięsa w cieście (klarze) jest stosowane do mięs uprzednio ugotowanych. Ciasto przygotowuje się z maki, jaj, oleju i soli. Powinno mieć ono nieco gęściejszą konsystencję niż ciasto naleśnikowe. Mięso przygotowane do smażenia zanurza się w cieście i smaży w głębokim tłuszczu.
Następne będą mięsa duszone