Klata jak z żelaza (
klatka-piersiowa-t244.html)
Zanim przejdziemy do sedna, wyjaśnijmy sobie parę spraw. Wszystkie ćwiczenia i programy treningowe działają. Wiem, że to banalne ale każdy jest inny i każdy inaczej reaguje na bodźce treningowe. Czyli wniosek, nie ma takiego programu, który będzie dobrze sprawował się u wszystkich. Następna sprawa, niezależnie od tego czy trenujesz dla masy, definicji, chcesz schudnąć lub po prostu to lubisz - musisz ukierunkować swój trening na jakiś cel. Bez tego twój trening będzie bezsensowny. Wbij to sobie porządnie do głowy i zrób to.
Nie chcę aby ktokolwiek z czytających ten artykuł polazł na siłownie i odwalił ten program z małym zaangażowaniem. Najpierw spójrz na siebie w lustrze i powiedz sobie, że dasz z siebie wszystko, 110% wysiłku. Powtarzaj sobie to w kółko, aż poczujesz, że jesteś panem swego losu i wszystko zależy tylko od Ciebie.
Dobra mamy już to za sobą, dzisiaj zaatakujemy mięśnie klatki treningiem uważanym przeze mnie za dobre połączenie najlepszych treningów ukierunkowanych na rozwój masy, formy i kondycji jednocześnie. W końcu interesują nas powyższe trzy atrybuty. By to wszystko osiągnąć musimy wprowadzić różnorodne ćwiczenia, które dadzą w kość wewnętrznym i zewnętrznym, dolnym, górnym i środkowym częściom naszej klaty. Kieruj się moimi wskazówkami, a zostaniesz właścicielem wspaniałej szkatuły (jedno z określeń na klate Arnolda).
Ponieważ skupimy się na klatce piersiowej, dobrze żebyście wiedzieli jakie mięśnie się na niej znajdują i jakie są ich funkcje. Mięśnie klatki możemy podzielić na dwie główne części - górną i dolną. Mięśnie klaty chronią nasze żebra i to co się pod nimi znajduje, są swoistą zbroją. Pozwalają na wykonywanie ruchów ramieniem.
ĆwiczeniaWyciskanie sztangi lub hantli na ławce prostej (płaskiej)
(użyj hantli jeżeli zależy ci na trochę lepszej wytrzymałości, sztanga na masę)
Wszyscy znają to ćwiczenie i dobrze. Jest to podstawa treningów klatki piersiowej od niepamiętnych czasów. Tym ćwiczeniem też zaczniemy. Żaden inny ruch nie da górnym częściom twojego ciała lepszej stymulacji niż wyciskanie na płaskiej. Zdobędziesz siłę, masę oraz poprawisz gęstość mięśni.
Polecam 4 serie / 12,10,8,6 powtórzeń / 2 minuty przerwy między seriami. Cztery serie w moim przekonaniu spokojnie wystarczą by dobrze pobudzić określone partie mięśni piersiowych. No i będziesz miał dość siły by poprawnie kontynuować trening. Używajcie w każdej serii takiego ciężaru by osiągnąć określona ilość powtórzeń - nie więcej.
Wyciskanie na ławce skośnej
To ćwiczenie dosłownie wysuwa twoją klatę do przodu. Arnold potrafił postawić na swoich piersiowych szklankę wody i jej nie rozlać, a Ty?:) Ruch ten stymuluje największą część mięśnia piersiowego - górną, ma wpływ także na środkową. Stanowi wspaniałe narzędzie do budowania masy jak i siły. Żadna gruba klata nie zostanie zbudowana bez pomocy tego ćwiczenia. Większość wyciskaczy (jeżeli nie wszyscy) nie potrafi wycisnąć takiego samego ciężaru na skośnej jak na płaskiej.
Polecam 4 serie x 8 powtórzeń / 1.5 minuty przerwy pomiędzy seriami. Ponownie cztery serie, co dostatecznie wymęczy klatkę. Używamy najcięższych możliwych ciężarów.
Teraz dwa ćwiczenia, które zastosujemy w superserii.
Rozpiętki
Świetnie wpływają na ogólną masę i kształt piersiowych. Ruch który tutaj wykonujemy, jest podstawowym ruchem zapewnianym przez mięśnie piersiowe. Doskonale rozciąga włókna mięśni, przez co daje niezłą pompę.
Przenoszenie hantelki nad głową
To następne ćwiczenie wspaniale rozciągające nasze mięśnie. Właściwie to rozciągana jest cała klatka piersiowa wraz z żebrami, co w mojej opinii daje uczucie solidnego treningu.
Wykonujemy 3 serie każdego z powyższych ćwiczeń x 12 powtórzeń. Zaczynamy od rozpiętek i bez odpoczynku przechodzimy do przenoszenia hantelki . Następnie minuta przerwy i kolejna superseria. Stosujemy tu dwa klasyczne ćwiczenia mające wpływ na kształt i rozwój mięśni piersiowych. Gdy nasza klata jest już wstępnie wymęczona po wcześniejszych (wyciskanie na płaskiej i skośnej) - te ćwiczenia wspaniale dokończą sprawę. Gdy stosujesz ruchy rozciągające podczas gdy klatka jest mocno napompowana, tworzysz więcej miejsca na nową tkankę mięśniową.
Trening możecie zakończyć jedną serią pompek do całkowitego załamania mięśniowego, to taka bonusowa praca, która dobrze wpływa na wytrzymałość. Całkiem możliwe, że będziecie w stanie zrobić tylko 10 pompek, dobre i to.