Skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) jak i inne schorzenia kręgosłupa zdarzają się coraz częściej, dlatego po przeczytaniu wielu artykułów, wypowiedzi i rad kilku użytkowników forów, nie tylko sportowych, postanowiłem napisać ten artykuł. Nie należy lekceważyć żadnych symptomów, bo w niedługim czasie stan kręgosłupa może się
diametralnie zmienić. Ważne jest zdiagnozowanie problemu, dlatego badanie RTG i wizyta u lekarza, najlepiej fizykoterapeuty(DOBREGO LEKARZA,) to minimum. Poniższy art. tyczy się głównie do osób z niewielką skoliozą. Oczywiście konieczna jest regularna konsultacja ze specjalistą oraz kontrolne badania RTG.
Kręgosłup to podstawa naszej egzystencji, jakby nie było i trzeba z podchodzić głową do treningu. Artykuł jest dość długi (całe zagadnienie skrzywień kręgosłupa to temat rzeka…), ale bardzo zachęcam do jego lektury, szczególnie osoby z wykrytą skoliozą, chociaż jestem pewien, że może się przydać też innym na pozór zdrowym ludziom.
Temat ten jest dość grząski, wielu fizykoterapeutów i innych lekarzy uważa, że przy wadach kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej (plecy wklęsłe, okrągłe, wklęsło-okrągłe, kołyskowe, płaskie) trening może być kontynuowany, natomiast w płaszczyźnie czołowej (skolioza) oraz w płaszczyźnie poprzecznej (rotacja kręgosłupa) zabroniony!! Dlatego w pierwszej kolejności należy udać się do dobrego specjalisty.Osobiście nie podobają mi się wypowiedzi lekarzy, którzy kategorycznie zabraniają pacjentom treningów. To najgorsze co mogą zrobić, stąd ten artykuł.
Skolioza jest chorobą ruchomą w dwie strony - może się powiększać jak i zmniejszać do momentu jej utrwalenia, potem pogłębia się już skolioza strukturalna (powstają zrosty i zwyrodnienia kręgów). Ćwiczeniami moment ten oddalisz. Jeżeli utrwali się w okresie dużego stopnia, będzie się pogłębiała i tworzyła skrzywienia wtórne!
PrzyczynyZacznę może od przyczyn powstawania skolioz. Problemy z kręgosłupem maja dosyć złożoną etymologię. Jak by się na pozór wydawało boczne skrzywienia kręgosłupa nie powstają od nieprawidłowego ułożenia ciała np. podczas siedzenia. Główną przyczyną są
zaburzenia w postawie miednicy, która tworzy podporę dla kręgosłupa. Zmiany te powstają bardzo wcześnie (wiek niemowlęcy) i wymagają specjalistycznego zdiagnozowania i ew. profesjonalnej rehabilitacji. Często w celu skorygowania pozycji miednicy stosuje się m.in. terapię
yumeiho. Jest dosyć kontrowersyjną metodą, choćby dlatego, że nadmiernie rozciąga więzadła, ale podobno bardzo skuteczna. Bardzo ważny jest dobór doświadczonego specjalisty.
Sporo osób chwaliło zabiegi specjalisty z Krakowa Jacka Piechowicza.
Bardzo dobre są też ćwiczenia ze sprzętem
thera – band. Wystarczy wpisać w google.
Przykład ćwiczeń:
http://www.thera-band.sporty.pl/trening.shtmlZmiany mogą też powstać już w momencie odbierania porodu przez niedoświadczoną akuszerkę która spowoduje podwichnięcie stawu biodrowego niemowlaka!
Poprzez za wczesne siadanie malucha, wsadzanie go do chodzika, nie układanie go na brzuszku, można spowodować obsiadanie kręgów i ich przestawianie się względem anatomicznie naturalnej osi z powodu zbyt słabych mięśni okalających kręgosłup.
Skoliozę pogłębiają głównie:-złe nawyki (siedzenie, spanie, przenoszenie ciężarów)
-przykurcze mięśni mostkowo - obojczykowo - sutkowych (brak ich rozciągania i dysproporcja w rozwoju przednich i tylnych mięśni tułowia);
-przykurcze w stawie biodrowym lub kolanowym, zablokowaniem stawów biodrowo - krzyżowych (brak rozciągania ogólnego)
-zwiększenie wiotkości mięśni i ścięgien,.
Istnienie, powiększanie się i utrwalenie skolioz jest związane z przykurczem struktur przykręgowych (mięśni, powięzi, ścięgien, torebek, stawów) po stronie wklęsłej skoliozy, dlatego tak ważne jest streching po treningu, powiedziałbym wręcz, że należy je traktować jako
element treningu.
Głowna ZASADA STRECHINGU: NAPNIJ-ROZLUŹNIJ -ROZCIĄGNIJ.
Skoliozy możemy podzielić na
funkcjonalne i strukturalne. Funkcjonalne można skorygować poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenie, natomiast skoliozy strukturalnej (utrwalone, nieodwracalne zmiany w kręgach, klatce piersiowej i miednicy) niemożna skorygować ani czynnie ani biernie. Możemy jedynie hamować jej rozwój.
Poprzez
bierną stronę korygowania kręgosłupa rozumiemy rozluźnianie i rozciągnięcie ograniczeń mogących powodować przykurcze, a co za nimi idzie skrzywienia. Dzięki temu kręgosłup może przywrócić swoją naturalną pozycję/położenie. Dobrym rozwiązaniem są np. zwisy na drążku, koci grzbiet, streching po każdym treningu, masaże.
Poprzez
czynne korygowanie kręgosłupa rozumiemy wzmacnianie mięśni, głównie pleców
(po stronie wypukłej, dół oraz środek) i brzucha ćwiczeniami rehabilitacyjnymi oraz treningiem na siłowni. Wszystko oczywiście z głową. Pod koniec opisałem uwagi odnośnie przyszłych treningów. Czynne korygowanie zalecane jest tylko przy niewielkich skrzywieniach.
Jeśli dajmy na to posiadasz skoliozę maksymalnie 20-25 stopni i masz 18-20 lat to jest prawie pewne, że jest to jeszcze skolioza funkcjonalna! Bardzo ważne jest wtedy co zrobisz dalej, aby próbować ją skorygować.Dość dawno rozwiany został mit
"silnego gorsetu mięśniowego". Termin ten znany był zresztą tylko w Polsce.
Niewielkie skoliozy można wyleczyć rehabilitacją i odpowiednio dobranymi ćwiczeniami na siłowni.
Skrzywienia od ok. 20° do 40° leczy się nosząc gorset ortopedyczny, powszechnie znany pod nazwą
GORSET BOSTON. Ma on za zadanie przede wszystkim zatrzymać postęp skrzywienia. Wadą jego jest to, że osłabia mięśnie współpracujące z kręgosłupem.
Niekiedy należy zastosować leczenie operacyjne. Podstawowymi wskazaniami do leczenia operacyjnego są: wartość kątowa skrzywienia powyżej 40° wg Cobba, progresja skrzywień, względy kosmetyczne, ból.
Ćwiczenia mają na celu:• wyrównanie skrzywienia,
• usunięcie przykurczów więzadeł i mięśni (zwłaszcza w obrębie grzbietu i miednicy),
• zrównoważenie sił układu mięśniowego,
• podniesienie ogólnej wydolności fizycznej,
• wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała.
Ważne jest dbanie o równomierny i harmonijny rozwój całej sylwetki, a nie tylko poszczególnych partii mięśniowych, gdyż mając mocne plecy a słaby brzuch; paradoksalnie można sobie uszkodzić właśnie kręgosłup, gdyż antagoniści nie zapewnią sztywnych lędźwi.
Generalnie siłownia i basen nadają się rewelacyjnie na tego rodzaju korektę wady postawy, ale cudów nie zdziałają. Chodzi o to ze pewnych wad (duży stopień skrzywienia) nie można w ten sposób prostować!
Przejdę teraz do uwag odnośnie treningów i innych codziennych czynności:-Zalecam to co chyba każdy lekarz w takiej sytuacji czyli basen, pływanie głównie stylem grzbietowym, klasycznym (obciąża co prawda odcinek szyjny), oraz „kraul” Najlepiej w dni wolne od treningu.
-Przed treningiem rozgrzewajmy cały organizm (dokładnie) nie tylko mięśnie które ćwiczymy, bowiem te nie ćwiczone też biorą udział w treningu.
-Na barki (i nie tylko) stosuj metodę wstępnego zmęczenia mięśni, gigantsety oraz dropsety. Dzięki temu intensywność będzie wysoka, a używany ciężar (i co za tym idzie- obciążenie kręgosłupa) stosunkowo niewielki. Wyciskania najlepiej robić hantlami na ławeczce z oparciem. Jeśli chodzi o czworoboczny to zamiast klasycznych szrugsów można robić podciągania sztangi łamanej wzdłuż tułowia do brody w najwęższym chwycie, czy szrugsy ze sztangielkami leżąc na ławeczce skośnej na brzuchu(45-60 stopni).
-Ćwiczenia oddechowe powinny być stałym elementem postępowania korekcyjnego w skoliozach. Celem ćwiczeń jest zapobieganie zaburzeniom oddechowym towarzyszącym często tym wadom, a także oddziaływanie na rozpoznaną wadę.
W staniu wznos ramion bokiem w górę - wdech, wspięcie na palce NN > wydech - ramiona w dół, stajemy na całych stopach. 3x 10 powt.
-Regularnie wykonuj "koci grzbiet" na czworaka, z przytrzymaniem w górnej pozycji ok. 10 sekund, po 20-30 serii. Ćwiczenie to uwypukla stronę wklęsłą klatki piersiowej przy równoczesnym zablokowaniu strony wypukłej, powodując derotację kręgosłupa, redresję przykurczonych mięśni, więzadeł i torebek stawowych kręgosłupa oraz jego skifozowanie na całej długości.
-Przy skrzywieniach w odcinku lędźwiowym stosuje się ćwiczenie w pozycji leżąc na boku. W przypadku skrzywień lewostronnych leżymy na prawym boku i unosimy lewą nogę bokiem w górę. Dobrze by było robić to ćwiczenie z użyciem wyciągu dolnego, ewentualnie gum. Dzięki temu ćwiczeniu wzmacniamy stronę wupukłą, a leżenie na prawym boku, efekt redresji (zniesienia przykurczu) strony "wklęsłej" skrzywienia.
-Stronę wklęsłą w odcinku piersiowym kręgosłupa (w większości przypadków lewą) rozciągamy mocniej, od tej strony rozpoczynamy. Po tronie wypukłej (zazwyczaj prawej) skolioza często kompensowana jest w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (wypukłość ku stronie lewej), a więc tę stronę rozciągamy mniej w odcinku piersiowym, a bardziej w lędźwiowym.
-Miejsce wypukłe „naprostowujemy” leżąc na wałku. Zbliżone do siebie żebra po przeciwnej stronie mogą się teraz przyjemnie rozciągnąć i oddalić od siebie.
-Trzeba też wzmocnić mięśnie zębate przednie i równoległoboczny.
Zębaty dobrze pracuje w przenoszeniu sztangi(hantli) za głowę. Ćwiczenie przez jednych uważane za ćwiczenie klatki przez innych na najszersze, ale to dlatego, że na obie partie może być stosowane (należy poczytać o poprawnej technice gdyż bardzo łatwo o kontuzję barków) oraz wznosy hantli stojąc ponad linie barków.
-Sprawą priorytetową jest równowaga mięśniowa, ale gdy jest ona zaburzona, czasem trzeba wyłączyć trening danej grupy na jakiś czas i pozwolić organizmowi (i rehabilitantom) na kompensacje. Polecam dużo ćwiczeń ogólnorozwojowych, dbanie nie tylko o obręcz barkową ale i biodrową, oraz stosowanie ćwiczeń z własnym ciężarem ciała np. ćwiczenie linkami, gumami, podciągania itp.
-Wzmacnianie mięśni brzucha, bowiem nic tak nie nadwyręża pleców jak slaby brzuch (mięśnie skośne również) i w porównaniu z silnymi antagonistycznymi prostownikami.
-Zwis na drążku: istotą zwisu na drążku jest głównie odciążanie krążków międzykręgowych (tzw. dysków), oraz rozluźnienie (rozciągnięcie) mięśni znajdujących się pomiędzy wyrostkami poprzecznymi i kolczystymi kręgów kręgosłupa. To założenie może być też spełnione przy stopach swobodnie opartych o podłogę, aby ich ustawienie nie zakłócało idei osiowego obciążenia (rozciągającego) kręgosłupa. Ważny jest oczywiście czas trwania owego rozciągania (zostawiamy miażdżystym jądrom krążków międzykręgowym więcej czasu na rozprężenie się) który przy dodatkowym zastosowaniu pasków wzmacniających chwyt może się wydatnie wydłużyć. Ręce szerzej niż barki, głowa do tylu, spokojny oddech.
Rohan, wypowiedz na forum sportowymGórna granica czasu to ten moment kiedy potrafisz się rozluźnić w biodrach. Na początku boisz się tam puścić bo masz wrażenie że się nam nogi oderwą ale jak dojdziesz do tego stanu to znaczy ze ćwiczenie spełniło swoja role i teoretycznie nie ma sensu wisieć dłużej.
-Należy unikać ćwiczeń osiowo obciążających, szczególnie wtedy kiedy można je zastąpić innymi. Zamiennikiem mc/good morning będą wznosy tułowia z opadu, np. na ławeczce rzymskiej, robione maksymalnie do poziomu! Bez przeprostów! bo wtedy pracują bardziej zginacze bioder i oznacza to ,że ćw jest za trudne.
-Wiele osób zapyta, czy robić częściej ćwiczenia na stojąco, a może jednak na siedząco. Otóż wyjaśniam sprawę:
„Ucisk krążka międzykręgowego L4/L5 w pozycji siedzącej jest maksymalny, jeśli stoimy, zmniejszamy go o jakieś 30%. Jeśli przyjmiemy pozycje leżącą na boku- będzie on mniejszy o 50%. Jeśli natomiast położymy się na wznak- zmniejszy się on o 80-90%.
Nacisk na siedząco jest większy, ale pojawia się tu odrębny aspekt- technika ćwiczenia. Siedząc używamy mniejszych ciężarów, bo mniejsza jest tez możliwość oszukiwania. Często też oparcie sprawia, ze rozluźniamy dolny odcinek grzbietu, co może skończyć się tragicznie przy większych obciążeniach. Przy braku oparcia z kolei- powraca chęć do zakołysania tułowiem dla podniesienia kilku dodatkowych kilogramów.
Pozycja stojąca-nacisk jest mniejszy, ale pojawia się możliwość oszukiwania .Tutaj można wybić ciężar z nóg. Co jednak się stanie, gdy ciężar znajdzie się w górze na wyprostowanych rekach? Siła podrzutu wygaśnie i ciężar zaciąży w dol. Nacisk przeniesie się poprzez poszczególne stawy i skupi się na odcinku ledźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. I będziemy mogli sprawdzić jak rzetelnie przećwiczyliśmy wcześniej stabilizatory miednicy i dolnego grzbietu. Ale czy to nie zbyt duże ryzyko? A jeśli nie daj Boże ktoś chciał (oszczędzając swoje stawy ramienne) wyciskając sztangę w sposób klasyczny? Przy takim odchyleniu tułowia w tył nacisk na kręgosłup jest przeogromny.
Jakie wiec wnioski? Moim skromnym zdaniem warto przede wszystkim pomyśleć o prawidłowej technice, gdyż tak naprawdę to od niej zależy czy ćwiczenie będzie bezpieczne. Ja preferuje pozycje na stojąco (ze względu na mniejszy nacisk), jednakże technika musi być dobrze dopracowana lub ambicje schowane do kieszeni (a najlepiej kiedy to idzie w parze).”
Wypowiedź użytkownika GallAnonim z forum sportowego.-Uginania ze sztangą na biceps rob na stojąco, ale oprzyj się plecami o ścianę by uniknąć niezamierzonego przeciążania kręgosłupa przez bujanie tułowiem. Możesz też robić uginania ramion ze sztangielkami na ławeczce skośnej (~60 stopni). Naprawdę świetne ćwiczenie.
-Przy uginaniach nóg na maszynie w leżeniu nie odrywaj klatki piersiowej od ławki
-Ćwiczenia które wyraźnie obciążają kręgosłup, lepiej wykonywać z mniejszymi odstępami między seriami i wolniejszym opuszczaniem na koszt ciężaru. Mięśnie dostana co swoje, a kręgosłup nie będzie nadmiernie przeciążony dużym ciężarem.
-Przysiady, wiosłowania ze sztangą, mc odpadają, jako zamienniki można robić wyciskania na suwnicy skośnej, oraz wiosłowania (głównie na maszynie) z podparciem klatki, wyprosty tułowia z opadu maksymalnie do poziomu, wiosłowania hantlą w opadzie z podparciem np. o ławeczkę (ale tutaj ostrożnie), czy wiosłowanie hantlami/sztangą w leżąc na ławeczce skośnej na brzuchu
-Inverted rows –jako uzupełnienie wiosłowania
-Oczywiście ćwiczenia z użyciem poręczy, wyciągu górnego jak i drążka nadal obowiązują
-Trzeba siedzieć prosto. Co jakiś czas wstawać i trochę się poruszać. Pamiętać o zdrowym śnie na wygodnym łóżku (najlepszym rozwiązaniem jest podłoże, które potrafi dostosować się do naszego ciała, najlepiej materac sprężynowy, w którym każda sprężyna jest umieszczona w osobnej "kieszonce")
-Poduszka powinna być nie za duża i w miarę twarda. Bardzo dobre są wałki i poduszki ortopedyczne, które wykonywane są z trwalej, twardej gąbki. Są coraz tańsze, a pomagają zachować odpowiednią pozycje podczas spania na boku czy na plecach.
-Jeżdżąc na rowerze podnieś wyżej kierownicę, a opuść siodełko, aby plecy były bardziej wyprostowane.
-Jeśli musisz przenieść coś cięższego tylko w jednej ręce to trzymaj ją w ręku po stronie wklęsłej. Tak tak, po stronie wklęsłej, a to dlatego, że strona po której trzymamy coś ciężkiego automatycznie podnosi się do góry.
A teraz kilka interesujących postów z innych forów:## Jeśli ktoś skupi się na plecach, a zapomni o brzuchu, do tego osłabi pośladki, a wzmocni mięśnie biodrowo- lędźwiowe- może być pewien, ze jego miednica pochyli się ku przodowi (to właśnie stało się w moim przypadku) co owocować będzie m.in. bolami w okolicy lędźwiowej i krzyżowej(m.in. L4/L5/S1).
Co pewien czas polecam wybrać się na serie masaży. Masaż ma wręcz zbawienny wpływ na stan naszych mięśni.
Post użytkownika GallAnonim z forum sportowego##„Wiesz co zalecają ortopedzi młodzierzy w przypadku jakichkolwiek problemów z kręgosłupem?
Zero ćwiczeń i basen. Nie wnikają nawet w przyczyny problemu, tylko ew. je diagnozują:
"plecy bolą, bo masz zwyrodnienia", np. w wieku 18 lat.
Zwyrodnienia normalnie nie przytrafiają się w tak młodym wieku, a ich przyczyna tkwi w czynniku zewnętrznym lub patologii w budowie. Lekarze nie badają przyczyn. Częściej robią to fizjoterapeuci, którzy - tak na marginesie lekarzami nie są, dociekając przyczyn.”
Post użytkownika Mawashi z forum sportowego##„Skolioza niestety powoduje, ze siły nie sa przenoszone rownomiernie. I co za tym idzie- mozna narobic sobie bardzo duzo szkody. Musimy odróżniać skoliozy funkcjonalne od strukturalnych. W wypadku tych pierwszych PO WYROWNANIU wady, po jej skorygowaniu mozna podjac cwiczenia, ktore beda mialy na celu wzmocnienie miesni stabilizujacych kregoslup (choc od "gorsetu miesniowego" odchodzi sie juz w rehabilitacji). PO a nie PRZED. Bo jesli ktos cwiczy z wada to efekt jest taki, ze masazysta musi "walczyc" z jego miesniami. Postepowanie w masazu klasycznym przy skoliozach obejmuje kilka faz. Generalnie sprawa sprowadza sie do tego, ze rozluznia sie miesnie po stronie cieciwy, "przepycha" kregoslup i napina miesnie po stronie luku. JEsli ktos utrwali sobie przykurcze i tak wzmocni miesnie to efekt nie bedzie przyjemny...
Tak wiec w wypadku pewnych schorzen kregoslupa zalecalbym innego rodzaju aktywnosc niz trening silowy. Cwiczenia budujace sile staja sie elementem takiej aktywnosci nie sa natomiast priorytetem. Przykladowo czlowiek chory, ktory zaczyna chodzic na przystan i wioslowac na lodkach wyrabia wytrzymalosc, ale logiczne, ze jesli wczesniej nie cwiczyl to i sila bedzie sie zwiekszala do pewnego momentu. A w wypadku miesni stabilizujacych to akurat wytrzymalosc glownie potrzebujemy a nie brutalna sile.
Pomijam wreszcie cala mase schorzen, w ktorych zle prowadzony trening poglebia wade. Przyklad? Powiedzmy, ze ktos odczuwa bol "w krzyzu". Mysli sobie: "aha boli mnie wiec wzmocnie prostownik grzbietu i bedzie ok". Nic bardziej mylnego. Jesli problem jest wynikiem hiperlordozy ledzwiowej to wzmocnienie miesni dolego grzbietu spowoduje zaostrzenie objawow i moze w konsekwencji doprowadzic do powiklan. Nalezy cwiczyc brzuch (i to w bardzo konkretny sposob-zeby bron Boze nie wzmacniac miesni biodrowo-ledzwiowych, a to ma miejsce przy wiekszosci cwiczen na brzuch wykonywanych na silowni).”
Post użytkownika GallAnonim z forum sportowego##Jeśli masz jedną nogę trochę krótszą to
”W pracy przy biurku,czyli siedzacej,w domu czy gdzie koleiwek jest mozna sobie podłozyc pod posladek ksiazke odpowiedniej grbosci w celu wlasnie wydłuzenie tego odcinka.robimy to tak ze pos stronie łuku w odcinku ledzwioeym podladamy własnie ta ksiazke.grubosc jej musi byc tkak zeby kregoslup miał przebieg pionowy"zauwazalnie"!!sam takie cos od jakiegos czasu stosuje.druga sprawa jest korzystanie z myszki.jezeli kilka godzin dziennie przez okragły rok to juz mamy przyczyne rotacji ,skoliozy,mozliwe garbu zebrowego.poprostu jedna strone mamy przykurczona,a druga rozciagnieta i lekko zrotowana).niech sprobiuje zmienc reke z lewej na prawa badz na odwrot!!naprawde powinno pomoc”
Post użytkownika ogry z forum sportowego.##„Nawet ze skoliozą można trenować i naprawdę dużo osiągnąć. Jest tyle przeróżnych ćwiczęń na poszczególne partie mięśniowe które nie muszą wcale obciążać kręgosłupa. Pozatym basen (co najmniej 4 razy w tygodniu po 1h) jest w tym przypadkiem najlepszym lekarstwem i przy okazji też można tu popracować nad barkami- co w tym przypadku jest największym problemem. Bo rozumiem że na siłowni z tym schorzeniem będzie ciężko z dobraniem odpowiednich ćwiczeń na barki nie obciążających kręgosłupa. Pozatym radzę się zaprzyjaźnić tej osobie na stałe z drążkiem i porączami na których można popracować dosłownie nad każdą grupą mięśniową. Drążek i poręcze powinny być dla tej osoby nieodzownym elementem treningu na każdą grupę mięśniową. Pozdrawiam i życzę sukcesów”
Adam Biniek goldenline.pl##„Na pewno należy unikać ćwiczeń, które powodują ucisk kręgów kręgosłupa, jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg czy nawet wyciskanie sztangi na ławeczce czy to poziomej czy skośnej. Zostają hantle, ale tu odpada pozycja wyjściowa w staniu, pozostaje ławeczka na której też jakby nie było, trzeba uaktywnić lędźwia robiąc lekki przeprost w celu ustabilizowania sylwetki i nie zaokrąglania pleców. Do tego mimo, iż ma się w planie masę, nie da rady ćwiczyć typowo na wspomnianą masę z dużym obciążeniem, wypadałoby zabrać się za nie więcej niż 50% naszego wcześniej ustalonego maxa, a zwiększyć ilość powtórzeń w serii i tak przez kilka tygodni obserwując jednocześnie jak zachowuje się nasz kręgosłup, czy odczuwamy dolegliwości jakieś, może warto jeszcze zmodyfikować ćwiczenie, może niepoprawnie do końca technicznie jest wykonywane, a może jednak ciężar wciąż zbyt duży w relacji przełożenia na kontuzję, jaka się odzywa. I rzecz jasna, stały kontakt i monitoring ze strony lekarza/rehabilitanta/fizjoterapeuty. Coś za coś...”
Magra K. goldenline.plZanim rozpoczniesz program korygowania swojej wady postawy sprawdź, jaką diagnozę wydał lekarz, bo od tego zależy dobór ćwiczeń i szanse na uzyskanie powodzenia.Przykładowe ćwiczenia rozciągającehttp://www.youtube.com/watch?v=clXiy12gJrk&feature=channelhttp://www.youtube.com/watch?v=ZaYYaRNDQIg&feature=channelhttp://www.youtube.com/watch?v=QPQ4P_Qz1mQ&feature=channelhttp://www.youtube.com/watch?v=pKUF7NE5QuY&feature=channelhttp://www.youtube.com/watch?v=QjQr2HzplUc&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=LodlEH6TluM&feature=channelhttp://www.youtube.com/watch?v=QjQr2HzplUc&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=TF7zEL6RZkY&feature=channelhttp://www.youtube.com/watch?v=Aag2g9GvED4&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=bqdOXZMQfos&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=UKrE2perBMQ&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=1PjBSpapkDU&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=1PjBSpapkDU&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=zkdJ6zNZ9sg&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=4YMyQz3J2Zw&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=CVqjRm6OYqw&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=tAsf3IE3-bw&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=nZJqJAGD90g&feature=relatedNIE ZOSTAWIAJCIE ZDROWEGO ROZSĄDKU W DOMU!!Zachęcam również do przeczytania informacji odnośnie
metody Karskiego http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Karskiegooraz
Schematu KlappaŹródła:
http://www.skolioza.xaa.pl/index.php?sid=5d70494dd140c576bf0d7914fdc9c429 -POLECAM TO FORUM!
http://www.thera-band.sporty.pl/trening.shtmlhttp://www.gimnazjum2rumia.megahost.pl/spz%2008-09/pliki/gimnastyka_korekcyjna/PDF/wady_postawy_ciala_w_plaszczyznie_strzalkowej.pdfhttp://www.goldenline.pl/forum/silowniahttp://www.***.pl/Kręgosłup__siedzieć_czy_stać_-t151009.html
http://www.***.pl/Prostujemy_swoje_plecy-t150514.htmlhttp://www.***.pl/Trening_korygujący__dodatek-t150511.html
http://www.orto-med.com.pl/koncepcja_leczenia_skolioz,s11.htmlhttp://www.skolioza.xaa.pl/viewtopic.php?f=2&t=23Podziękowania za pomoc dla:
Hermann
Wujek.maciek
Oliver
Pochwały przyznane za posta: 2