Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Suplementy i Odżywki
  • BCAA

    Sporty siłowe takie jak kulturystyka, fitness strongman czy sztuki walki to także suplementy i odżywki, zobacz jak wspomagać odżywianie aby uzyskać lepsze efekty. Suplement diety jest to dodatek, uzupełnienie diety.

    Moderatorzy: Michał Bodzioch, StalMOD


    BCAA

    Postprzez Dementor » 1 Sierpień 2010, o 10:31

    BCAA - aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach

    Image

    Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) teoretycznie mogą blokować przechodzenie wolnego tryptofanu do mózgu. Prowadzi to do zmniejszenia wytwarzania serotoniny - neuroprzekaźnika, który jak się przypuszcza może być częściowo odpowiedzialny za rozwój zmęczenia podczas długotrwałych wytrzymałościowych wysiłków o charakterze tlenowym.
    Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach w formie suplementów są dostępne w tabletkach lub w sproszkowanej formie, często wraz z innymi aminokwasami. Zawierają je również napoje przeznaczone dla sportowców. W badaniach nad suplementacją rozgałęzionych aminokwasów stosowano tabletki zawierające od 5 do 20 g tych aminokwasów na dzień, lub płynne roztwory zawierające około 1 do 7 g BCAA na litr.

    Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach były badane przede wszystkim pod kątem zapobiegania zmęczeniu i poprawy zdolności wysiłkowej w długotrwałych wysiłkach wytrzymałościowych, takich jak biegi długodystansowe, kolarstwo, a także w meczach tenisowych lub piłki nożnej.

    Zmęczenie psychiczne podczas wysiłku odnosi się do ubocznych skutków w ośrodkowym układzie nerwowym, przede wszystkim w mózgu i często jest ono określane jako zmęczenie ośrodkowe. Eric Newsholme, biochemik z Uniwersytetu w Oxfordzie sugerował, że niskie poziomy BCAA w połączeniu z wysokim poziomem wolnego tryptofanu (F-tryp) we krwi mogą powodować zmęczenie ośrodkowe.

    F-tryptofan jest potrzebny do syntezy mózgowego neurotransmitera serotoniny, która może tłumić ośrodkowy układ nerwowy i wywoływać objawy senności oraz zmęczenia. Zazwyczaj ilość F- tryptofanu przekształcanego w mózgu w serotoninę jest ograniczona z dwóch powodów. Po pierwsze, wysoki poziom BCAA we krwi blokuje przechodzenie F-tryptofanu do mózgu, po drugie, tryptofan jest połączony z białkiem krwi albuminą, a więc nie jest wolny. Podczas końcowego okresu długotrwałych tlenowych wysiłków wytrzymałościowych F-tryptofan zawarty we krwi może łatwiej przedostawać się do mózgu z dwóch przyczyn. Pierwsza, polega na tym, że tak jak poziom glikogenu mięśniowego obniża się podczas wysiłku, także poziom BCAA we krwi może się obniżyć, ponieważ aminokwasy kompensują zmniejszenie produkcji energii z glikogenu. Drugą przyczyną jest podniesienie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych (FFA), które w połączeniu z albuminami są transportowane we krwi, co prowadzi do obniżenia się ilości albumin dostępnych dla połączeń z tryptofanem. Wysoki stosunek F-tryptofanu do BCAA może ułatwiać wejście tryptofanu do mózgu wzmagając produkcję serotoniny i powodując zmęczenie. J. Mark Davis badał przyczyny i skutki zmęczenia ośrodkowego i w najnowszej pracy zawarł dowody na poparcie tej teorii.

    Teoretycznie, suplementacja BCAA mogłaby zapewnić bardziej optymalny stosunek F-tryptofanu do BCAA i zapobiec szybkiemu przechodzeniu F-tryptofanu do mózgu, i w ten sposób opóźnić rozwój zmęczenia ośrodkowego.

    Chociaż teoria na temat skuteczności suplementacji BCAA w zapobieganiu zmęczenia ośrodkowego wygląda obiecująco, to spostrzeżenia badawcze nie są przekonujące.

    W porównaniu z placebo, intensywna suplementacja BCAA przed i w trakcie wysiłku wykazała poprawę wydolności psychicznej po grze w piłkę nożną, jak i po 30-kilometrowym biegu oraz lepszy czas jazdy na rowerze aż do wyczerpania w środowisku o wysokiej temperaturze otoczenia. W badaniach przeprowadzonych u 193 maratończyków, suplementacja BCAA nie poprawiła ich zdolności wysiłkowej. Biegacze zostali podzieleni na grupę biegających wolniej (3:05-3:30 godziny:minuty) i grup szybszych (< 3:05). Wolniejsi biegacze, którzy otrzymywali BCCA biegli szybciej niż biegacze wolniejsi niestosujący BCAA. Sugerowano, że biegacze ci mogą wykorzystać wcześniej swój glikogen mięśniowy, co spowoduje szybsze obniżenie sil poziomu BCAA we krwi, a więc mogliby oni odnieść korzyść z suplementacji tymi aminokwasami.

    Niektórzy badacze twierdzą, że przewlekła suplementacja BCAA może poprawić zdolność wysiłkową. W dobrze przeprowadzonych badaniach z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, placebo i wzajemną zamianą suplementacji, badacze z Uniwersytetu w Wirginii stwierdzili, że dobrze wytrenowani kolarze poprawili swój czas średnio o około 6 min w 40-kilometrowym teście rowerowym, który wykonywali po 2-tygodniowej suplementacji, podczas gdy poprawa po placebo wynosiła zaledwie 1,4 min.

    Z drugiej strony jednak, kiedy porównywano placebo z ostrą suplementacją BCAA przed wysiłkiem i po jego zakończeniu, nie stwierdzono poprawy zdolności wysiłkowej w kolarskim teście do wyczerpania, nawet wtedy kiedy zapasy glikogenu mięśniowego u kolarzy były wyczerpane. Gdy w innych badaniach porównano podawanie glukozy z suplementacją BCAA, stosunek F-tryptofan do BCAA obniżył się, ale nie poprawiła się zdolność wysiłkowa ani nie wystąpiły żadne oznaki zmniejszenia zmęczenia ośrodkowego. Także w cytowanych powyżej badaniach przeprowadzonych w Wirginii, dwudniowa suplementacja nie wywołała znaczących skutków w 40-kilometrowym teście kolarskim.

    Przewlekła suplementacja BCAA wraz z innymi aminokwasami i składnikami żywieniowymi nie wykazała znaczącej poprawy w długotrwałych tlenowych wysiłkach wytrzymałościowych wykonywanych na poziomie 65% VO2max, ani skrócenia całkowitego czasu pokonania triatlonu w zawodach w rodzaju "pół-Ironman".

    Aby ustalić, czy napoje przeznaczone dla sportowców, które zawierają BCAA przynoszą korzyści, mieszano rozgałęzione aminokwasy z roztworem węglowodanów. Zazwyczaj w protokole badawczym uwzględniano zastosowanie placebo, roztworu węglowodanów i roztworu węglowodanów z BCAA; w serii doświadczalnej stosowano roztwór tylko z BCAA. W wielu pracach stwierdzono wpływ tych roztworów na długotrwałe wysiłki typu aerobowego, trwające powyżej 4 godzin, a tylko w jednej zanotowano korzyści z suplementacji BCAA, jakie odnieśli zawodnicy startujący w 40-kilometrowym wyścigu rowerowym. Chociaż zarówno sam roztwór węglowodanów, jak i roztwór z BCAA poprawiały zdolność wysiłkową w porównaniu z placebo, nie było znaczącej różnicy między nimi. Suplementacja węglowodanów może dostarczyć odpowiednią ilość energii, zmniejszyć użycie BCAA oraz FFA, i w ten sposób zapobiec podwyższeniu stosunku F-tryptofanu do BCAA, opóźniając wystąpienie zmęczenia.

    BCAA są stosunkowo bezpiecznymi suplementami. Zawierają one składniki, które znajdują się w białku. Niektórzy dietetycy sportowi twierdzą, że doustna suplementacja BCAA w nadmiernej ilości może hamować wchłanianie innych aminokwasów przez organizm. Ponadto, wysokie dawki BCAA mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ponieważ mogą one zatrzymywać wodę w przewodzie pokarmowym. Stosowanie ich w roztworze 7 g na litr wody wydaje się jednak dawką całkowicie bezpieczną.

    Zalecenia: Węglowodany są podstawowym źródłem energii w długotrwałych tlenowych wysiłkach wytrzymałościowych. Sportowcy zwiększają zasoby węglowodanów przed zawodami i piją napoje węglowodanowe w czasie zawodów. Dodawanie BCAA do roztworów nie wydaje się przynosić żadnych dodatkowych korzyści, ale też nie wpływa negatywnie na długotrwałe wysiłki wytrzymałościowe.

    Tylko w kilku doniesieniach naukowych sugeruje się, że przewlekła suplementacja BCAA może być korzystna dla zdolności wysiłkowej sportowca. Według jednej z teorii BCAA mogą obniżać tempo rozpadu białek podczas treningu, prawdopodobnie przyczyniając się do bardziej racjonalnego treningu, ale również w tym względzie suplementacja węglowodanów może okazać się skuteczna. Odpowiednia podaż białka w diecie jest także istotna.

    Węglowodany są zalecanym źródłem energii dla zawodników dyscyplin wytrzymałościowych. Jeżeli ilość węglowodanów w pożywieniu jest niewystarczająca, to suplementacja BCAA może być pomocna. Być może w przyszłości badania dostarczą potwierdzenia ergogenicznego działania suplementacji BCAA.

    Przykładowe dawkowanie (dla kulturysty o wadze):
    60kg - 75k 12 gram
    75 kg - 90 kg 18 gram
    90 kg - 105 kg 24 gramy
    105 kg - 120 kg 30 gram
    BCAA należy stosować w dawkach podzielonych 3 razy dziennie najlepiej ok. 30 min przed posiłkiem, przed oraz bezpośrednio po treningu. Popić ok. 200 - 300 ml płynu.
    źródło: bigpaker.net
    Darmowe porady na forum kulturystycznym www.FFBB.pl
    Awatar użytkownika
    Dementor
    Starszy Chorąży
     
    Posty: 1351
    Rejestracja: 18 Grudzień 2009, o 16:39
    Pochwały: 37

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: BCAA

    Postprzez łapa50cm. » 8 Sierpień 2010, o 11:19

    dokładnie i dobrze rozpisane
    Awatar użytkownika
    łapa50cm.
    Starszy sierżant sztabowy
     
    Posty: 534
    Rejestracja: 5 Sierpień 2010, o 19:12
    Pochwały: 2
    Miasto: Gdansk
    Data urodzenia: 31 03 1982

    Re: BCAA

    Postprzez Kwachu » 8 Sierpień 2010, o 11:41

    Podawanie dawek BCAA to gruba pzresada. Wszytsko jest zalezne od mnóstawa czyników.
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: BCAA

    Postprzez thegame » 9 Sierpień 2010, o 17:13

    Zwykle dawkuje 1g/10kg masy mięśniowej ciała.
    Voice666
    Awatar użytkownika
    thegame
    Chorąży
     
    Posty: 1203
    Rejestracja: 25 Grudzień 2009, o 09:21
    Pochwały: 40

    Re: BCAA

    Postprzez wislak1992 » 13 Sierpień 2010, o 10:35

    Mam pytanie bo właśnie zakupiłem BCCA jestem na redukcji i jak ważę 100 kg to musze brać 10 kapsułek dziennie tak? (1 kapsułka 1100 MG) ? Mam brać tylko w dni areobowych czy jak? przed, po ?
    wislak1992
    Starszy szeregowy
     
    Posty: 43
    Rejestracja: 9 Lipiec 2010, o 18:17

    Re: BCAA

    Postprzez slowdzerson » 13 Sierpień 2010, o 10:42

    Moim zdaniem 10 kaps to u Ciebie minimum i przynajmiej tyle powinienes brac na dzien. Brac codziennie w dni bez treningu mozesz minimalnie zmniejszyc dawke ale nie musisz.
    Mimo przeciwności w jakiej stawia Nas dzisiejsza rzeczywistość, stoje twardo bo przyjaciół swych mam....
    Awatar użytkownika
    slowdzerson
    Starszy sierżant
     
    Posty: 342
    Rejestracja: 17 Styczeń 2010, o 15:06
    Miejscowość: DZG
    Pochwały: 2
    Miasto: DZG
    Data urodzenia: 09 12 1984

    Re: BCAA

    Postprzez wislak1992 » 13 Sierpień 2010, o 11:39

    aha ok thx a ma znaczenie czy po jedzenie, przed jedzenie? po śniadaniu, po obiedzie? po,przed,w trackie treningu czy areo ?
    wislak1992
    Starszy szeregowy
     
    Posty: 43
    Rejestracja: 9 Lipiec 2010, o 18:17

    Re: BCAA

    Postprzez Dementor » 13 Sierpień 2010, o 11:41

    10g przed treningiem oraz 10g po treningu.
    Darmowe porady na forum kulturystycznym www.FFBB.pl
    Awatar użytkownika
    Dementor
    Starszy Chorąży
     
    Posty: 1351
    Rejestracja: 18 Grudzień 2009, o 16:39
    Pochwały: 37

    Re: BCAA

    Postprzez Marchewka » 13 Sierpień 2010, o 18:14

    O ku*** 16 kapsów dziennie tego BCAA co jest podany w temacie ( obrazek ). I to przy wadze 60kg to mija się z celem ;).
    Wierze w siebie, wierze w Ciebie , wierze w siebie,ciebie , wierze w to co robię!

    Nie ma rzeczy nie możliwych, z wiarą w siebie przenosisz góry ;-).


    Dlaczego ludzie nie rosną? - Bo nie wpier*****ą!
    Awatar użytkownika
    Marchewka
    Chorąży
     
    Posty: 1001
    Rejestracja: 28 Lipiec 2010, o 14:00
    Pochwały: 8
    Data urodzenia: 23 07 1996

    Re: BCAA

    Postprzez thegame » 13 Sierpień 2010, o 19:03

    Trzeba z głową kupować
    Voice666
    Awatar użytkownika
    thegame
    Chorąży
     
    Posty: 1203
    Rejestracja: 25 Grudzień 2009, o 09:21
    Pochwały: 40

    Następna

    Wróć do Suplementy i Odżywki

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.

    cron