PaprykaBywa Żółta, Czerwona, Zielona, Pomarańczowa, a nawet Biała. Wspaniale smakuje i może gościć na naszych stołach przez cały rok.
Kolorowe WitaminyŚwieży owoc papryki to mięsisty strąk bogaty w białko, cukry, barwniki roślinne, tłuszcze, lotne olejki oraz witaminę PP. Zawartość tej ostatniej jest różna w poszczególnych odmianach warzywa. Świeża papryka jest znakomitym źródłem witaminy C, a odmiany czerwone są w tę witaminę zdecydowanie najbardziej zasobne. Jednak, przygotowując dania z dodatkiem papryki, należy pamiętać, że witamina C jest bardzo podatna na zniszczenie pod wpływem wysokiej temperatury – gotowania, pieczenia, duszenia. Dlatego, jeśli zależy nam na wartości odżywczej papryki, spożywajmy ją na surowo.
Tym bardziej że choć witamina C występuje w świecie roślin w dość dużych ilościach, to Polacy borykają się z jej niedoborami. Narażone są na nie zwłaszcza osoby po częstych infekcjach oraz nadużywające alkoholu i nikotyny.
Papryka czerwona i pomarańczowa to także skarbnica beta-karotenu, czyli roślinnej postaci witaminy A, która dba o dobrą kondycję i koloryt skóry. Zapobiega zmianom skórnym oraz utrzymuje sprężystość i nawilżenie błon śluzowych. I, co bardzo ważne, jest też niezbędna w procesach widzenia, chroni przed kurzą ślepotą i zmianami zwyrodnienia rogówki. Strąk warzywa kryje w sobie także potas, który stabilizuje wysokość ciśnienia tętniczego i podnosi odporność mechaniczną naczyń krwionośnych.
Smakuje i leczyCharakterystyczny ostry smak nadaje papryce kapsaicyna. Poza wartościami smakowymi ten alkaloid posiada właściwości lecznicze – działa przeciwbólowo i jest używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji maści, kremów i plastrów uśmierzających dolegliwości korzonkowe. Zawarte w strąku papryki substancje czynne wykazują lekkie działanie diauretyczne, czyli nasilają wydalanie płynów z organizmu, a tym samym obniżają ciśnienie krwi. Środki farmaceutyczne uzyskiwane z papryki są także pomocne w leczeniu schorzeń układu trawiennego. Aktywują wydzielanie soków trawiennych oraz łagodzą wzdęcia i zapobiegają chronicznym obstrukcjom. Co ciekawe, papryka mielona, w postaci przyprawy w proszku, działa o wiele intensywniej niż świeże warzywo. Pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, enzymów trawiennych, a tym samym poprawia apetyt. Z badań wynika, że po spożyciu dań przyprawionych ostrą papryką wzrasta temperatura ciała, wzmaga się aktywność wydzielania gruczołów potowych i łojowych. Natomiast obecny w nasionach papryki olej ma nie tylko właściwości lecznicze, ale też dba, by warzywo nie straciło swojego intensywnego koloru, bowiem zabezpiecza przed rozpadem i konserwuje obecne w papryce barwniki.
Pochwały przyznane za posta: 2