Geneza powstania MuayThaiHistoria Muay Thai jest nierozerwalnie związana z historią ludzi królestwa Tajlandii. Zasiedlona w IX-X w. przez migrujących z południowo-zachodnich Chin i Tybetu Tajów, którzy opanowali dorzecze Menamu i w XI i XII w utworzyli pierwsze księstwa plemienne, uzależnione od Khmerów i ich zhindunizowanej kultury oraz wyznawanego przez nich buddyzmu. Co do tego skąd Muay Thai pochodzi, jego rozwoju, źródła nie są pewne i często wzajemnie sobie zaprzeczają. Jedna z głównych teorii mówi o sztuce walki, która rozwinęła się w celu obrony ziemi i ludzi przed groźbami częstych najazdów. Była bardziej śmiercionośna niż broń którą wtedy walczono.
Muay Thai na świecie Po zakończeniu II wojny światowej mistrzowie różnych stylów i szkół walki próbowali swoich sił w pojedynkach z tajskimi bokserami. Już w 1958 r. japoński karateka i filipiński bokser przegrali łatwo swoje walki. To samo stało się w następnych latach z zawodnikami z Kambodży, Chin i Indonezji. W 1962 r. rozegrano mecz drużynowy pomiędzy Japonią a Tajlandią, w którym na sześć stoczonych walk cztery wygrali Tajowie. Już wtedy sławni przegrani, jak np. japoński mistrz Kurosaki, rozpoczęli swój trening Muay Thai. Później, po powrocie do swoich krajów tworzyli zalążki Thaiboxingu na świecie . Prawdziwy rozkwit zainteresowania przypadł na koniec lat 60-tych i lata 70-te, razem z rozwojem telewizji. Od tej pory walki Boksu Tajskiego transmitowane były przez kanały telewizyjne na całym świecie. W latach 1972-1974 Tajowie stoczyli 55 oficjalnych pojedynków z obcokrajowcami, z czego 51 wygrali (w tym 37 przez K.O.). W 1973 r. mistrzowie chińskiego Kung Fu, po przegranym meczu stwierdzili, że przyczyną ich porażki było prowadzenie walki według reguł Muay Thai. W rewanżu walczono zgodnie z ich zasadami (między innymi bez rękawic). Na oczach piętnastu tysięcy widzów w Lumpini Stadion wszystkich znokautowano w pierwszych rundach. W 1978 r. do Tajlandii pojechało pięciu zawodników jednej z pierwszych szkół Boksu Tajskiego w Europie (Chakuriki Gyms, Amsterdam, Holandia). Żaden z nich nie dotrwał do trzeciej rundy.
W 1985 r. utworzono AMAT (Amatorskie Stowarzyszenie Tajskiego Boksu w Tajlandii), a następnie w 1990 r. IFMA (Międzynarodowa Federacja Boksu Tajskiego Amatorskiego) oraz w 1994 r. IAMTF (Międzynarodowa Amatorska Federacja Boksu Tajskiego). Wszystkie organizacje zrzeszają miliony członków na całym świecie i starają się włączyć narodowy sport Tajlandii do grona dyscyplin olimpijskich.
przeróbka ze strony
http://www.muaythai.com.pl/historia.htm Zasady mt w polsce
http://www.muaythai.pl/1,119.htmlKategoria wagowa Waga ponad [ kg] Waga do [kg]
Pin 42 45
Light fly 45 48
Fly 48 51
Bantam 51 54
Feather 54 57
Light 57 60
Light Welter 60 63,5
Welter 63,5 67
Light middle 67 71
Middle 71 75
Light heavy 75 81
Cruiser 81 86
Heavy 86 91
Super heavy 91 +