Szybkie logowanie
  • Strona główna Metodyka Suplementy i Odżywki
  • [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Sporty siłowe takie jak kulturystyka, fitness strongman czy sztuki walki to także suplementy i odżywki, zobacz jak wspomagać odżywianie aby uzyskać lepsze efekty. Suplement diety jest to dodatek, uzupełnienie diety.

    Moderatorzy: Michał Bodzioch, StalMOD


    [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez Triceps.pl » 20 Luty 2011, o 14:21

    Mam nadzieję, że się przyda... Trochę podstaw i trochę ciekawostek. Miał być pod kątem fizjologii i wraz z wprowadzeniem anatomicznym, więc się nie czepiać ;) Jak zwykle zapraszam do komentowania i ewentualnej dyskusji ;]

    Wiele osób ćwiczących posiada niezbędną wiedzę jak trenować, aby odpowiednio rozwinąć swoją muskulaturę. Systematycznie i powoli osiągają swój cel i brną na przód w celu uzyskania jak najlepszych efektów. W większości dzieje się tak, że po prostu trzymają dietę oraz ćwiczą przy pomocy pewnych schematów. Nie mogę stwierdzić czy jest to błędem, czy nie. Na pewno jest to jakiś sposób. Można jednak zmaksymalizować efekty. W jaki sposób? Otóż trzeba znać przyczyny, a nie jedynie skutki określonych działań. W wielu przypadkach wystarczy spojrzeć na podłoże anatomiczne i fizjologiczne naszych mięśni. Kolejna kwestia jaką należałoby sobie poruszyć jest fakt, iż trening, to nie jedynie ćwiczenia – to również regeneracja. Bez niej byłoby wręcz niemożliwością wypracować upragnioną sylwetkę.

    Podstawy, czyli anatomia i fizjologia naszych mięśni.

    Mięśnie składają się z tak zwanych miocytów, czyli włókien mięśniowych. Włókienka kurczliwe znajdujące się w nich zbudowane są z aktyny i miozyny (miofilamentów). To właśnie one odpowiadają w głównej mierze za skurcz mięśnia, gdyż są tak zwanymi białkami kurczliwymi. Faktem jest, że węglowodany (cukrowce) są źródłem energii dla naszych mięśni. Te bardziej złożone zostają sprowadzone do cukru najprostszego, jakim jest glukoza. Sam cukier prosty jest powszechnie uważany za paliwo. Nie jest to błędem, jednakże źródłem energii samym w sobie jest produkt rozpadu glukozy, czyli ATP (adenozynotrifosforan), a raczej wysokoenergetyczne cząsteczki tego kwasu. ATP jest niezbędne do skurczu mięśnia, natomiast podczas mechanizmu skurczowego ulega rozpadowi do ADP (adenozynodifosforan). Energię jesteśmy w stanie magazynować w mięśniach w postaci glikogenu (magazynowany jest również w wątrobie) na drodze procesu zwanego glukoneogenezą. Jeżeli nasz organizm chce skorzystać z zapasów, to wtedy cukier magazynowany (glikogen) poddany zostaje procesowi fosfolizy. Powstaje wtedy fosforan glukozy, który sprowadzany jest następnie do dwóch cząsteczek kwasu pirogronowego i ATP. Paliwem z którego możemy korzystać jest również tłuszcz. Organizm sięga po niego, gdy wysiłek przekracza 30 minut lub kiedy rezerwy glikogenu zostają wyczerpane. Z tłuszczu wytwarzane są większe ilości ATP, jednakże następuje to dużo wolniej, co nie jest zbyt opłacalne.

    Dlatego właśnie, aby się naładować i spokojnie poddać się procesom metabolicznym, spożywamy posiłek przed treningowy około 1h przed planowaną sesją treningową. Gdy glikogen jest na optymalnym poziomie, przystępujemy do treningu. W pierwszej kolejności korzystamy z rezerw energetycznych, jednakże po 30 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz w celu uzyskania potrzebnej energii. Początkowo może korzystać z obu składników – później jednak nasz „magazyn mięśniowy” zostaje wyczerpany, więc pozostaje nam jedynie tłuszcz. Posiłek przed treningowy (białko w nim zawarte) zapewnia nam działanie antykataboliczne, dzięki któremu nie zredukujemy naszych mięśni.

    Jak dzielą się włókna mięśniowe i co je napędza?

    Podstawowo wyróżniamy dwa rodzaje włókien mięśniowych, które posiada każdy człowiek – różnice tkwią w proporcjach. Są to:
    • Włókna Slow Twich (ST – wolnokurczliwe lub inaczej zwane czerwonymi).
    • Włókna Fast Twich (FT – szybkokurczliwe lub białe).
    Włókna ST posiadają dużą ilość mitochondriów oraz małą glikogenu. Charakteryzuje je tlenowy sposób metabolizmu. Przy przewadze tego typu włókien mięśniowych, łatwiej jest nam wykonywać wszelkie rodzaje wysiłku oparte na przemianach tlenowych. Dlaczego? Otóż może i włókna te posiadają mało glikogenu, ale cechuje je znacznie wyższa zawartość tłuszczu. Spalanie go jest przemianą tlenową na drodze, której otrzymujemy energię do pracy mięśni.
    Osobom trenującym na siłowni znacznie bliższe powinny być włókna mięśniowe drugiego rodzaju – FT. Są one typem szybkokurczliwym o wysokiej zawartości cukru zapasowego. Wydawać mogłoby się, że charakteryzują je beztlenowe zdolności metaboliczne. Oczywiście jest, to prawda, aczkolwiek mogą w tym przypadku również zachodzić przemiany tlenowe ze względu na średnią zawartość tłuszczu w tych włóknach. Dlatego też włókna FT dzieli się na dwie grupy:
    • FTa (oksydacyjno – glikolityczne, w których mamy do czynienia z procesami zarówno tlenowymi jak i beztlenowymi).
    • FTb (glikolityczne, gdzie zachodzą jedynie przemiany beztlenowe).
    Dlaczego zależy nam przede wszystkim na tych włóknach przy budowaniu muskulatury? Otóż błony komórkowe je otaczające zawierają więcej receptorów niezwykle podatnych na testosteron pobudzający procesy syntetyzowania białek. Zdecydowanie bardziej cenimy sobie pracę włókien glikolitycznych, gdyż energia wydzielana w nich jest w znacznie większych ilościach, w stosunkowo krótkim czasie. Ze względu na małe ilości ich źródła energii, są aktywowane dopiero przy maksymalnej pracy. Włókna te szybko ulegają zmęczeniu. W tym momencie z pomocą przychodzą oksydacyjno – glikolityczne włókna mięśniowe, w których zachodzą procesy obu rodzajów (wykorzystywane jest zarówno ATP jak i tłuszcz) – są one zatem dużo bardziej odporne na zmęczenie.

    Jak zatem pobudzić odpowiednio mięsień i jak trenować w zależności od celu treningowego?

    Zasadniczo osobom trenującym zależy głównie na: poprawie wyników siłowych, zwiększeniu masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej lub poprawie wydolności tlenowej. Siłę zwiększamy treningiem nastawionym może i na małą ilość powtórzeń lecz odbywa się to przy pomocy dużych ciężarów. Redukcja tkanki tłuszczowej odbywa się wręcz odwrotnie, czyli skupiamy się na większej ilości powtórzeń, jednocześnie zmniejszając ciężar, natomiast dodatkowo do naszych planów treningowych wplatamy ćwiczenia aerobowe (bieg, rower, orbitrec itp.). Pracowanie nad zwiększeniem masy mięśniowej wymaga precyzyjności i cierpliwości w odniesieniu do techniki wykonywanych ćwiczeń. Zakres powtórzeń jest tutaj bardziej wyśrodkowany niż skrajny, jak to było w przypadku dwóch poprzednich celów treningowych. Ciężar jest na tyle duży, aby utrzymać napięcie mięśniowe i wykonywać precyzyjne, techniczne ruchy. Aby poprawić znacznie wydolność tlenową głównie poświęca się czas na trening aerobowy na tętnie oscylującym w granicach 140-150 uderzeń na minutę (bieg, skakanka itp.).

    Patrząc z perspektywy treningu, należy ciągle dostarczać mięśniom nowych bodźców. Jedną z podstawowych zasad Joe Weidera jest tak zwana „dezorientacja mięśni”. Nie możemy pozwolić aby nasze mięśnie przyzwyczaiły się do określonych impulsów. Dlaczego? Otóż poziom reakcji na nie zostałby gwałtownie obniżony, a co za tym idzie ćwiczylibyśmy na darmo, wpędzając się w coraz bardziej postępującą stagnację (zahamowanie postępów). Gdy trenujemy cały czas jednym schematem, warto jest na jakiś czas zmienić ćwiczenia na inne. Kolejnym sposobem jest sama zmiana kąta pod jakim wykonujemy dane powtórzenia. Niektóre specyficzne serie łączone zwane „superseriami” mogą wpłynąć na rozwój siły i muskulatury wręcz idealnie. Polegają one na połączeniu dwóch ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśniowej bez wyraźnych przerw czasowych (np. biceps i triceps). Korzystając z zasady impulsów nerwowych, sposób ten jest niezwykle korzystny choćby ze względu na przyspieszoną regenerację grupy mięśniowej trenowanej jako pierwszej. Warto wspomnieć również o tak zwanej izometrii. Jak korzystać z tego zjawiska? Wystarczy bez jakiegokolwiek ciężaru i zakresu ruchu, napinać mięśnie kilkakrotnie i utrzymać je w stanie kilkusekundowego napięcia. Bodziec ten ma niezwykłe działanie, gdyż po pierwsze jest w stanie pobudzić uśpione włókna mięśniowe, a ponadto dostajemy możliwość optymalnej dla nas separacji mięśni – wiele osób, które mają kilkuletni staż treningowy wie jak trudno jest osiągnąć ową separację. Możemy działać tak ze wszystkimi naszymi mięśniami. Oczywiście nie jest to zamiennik ćwiczeń na siłowni – to jedynie impuls dodatkowy.

    Sposobem pobudzenia uśpionych włókien mięśniowych oraz dalszego rozrostu tych aktywnych jest także powolne opuszczanie ciężaru (tzw. ruchy negatywne). Korzystając z tej opcji należy pamiętać, iż jest ona dużo bardziej męcząca oraz by nie stosować się do niej przez cały czas. Ruch w górę jest szybszy, zaś opuszczanie ciężaru odbywa się powoli. Napięcie mięśni jest wtedy maksymalne i odbywa się na drodze opierania się siłom grawitacji. Rzadko kiedy metoda ta jest stosowana, więc warto o niej wspomnieć. Zaobserwować można tutaj wzrost zarówno masy jak i siły mięśniowej. Najpopularniejszą metodą jest tzw. piramidka. Jej przebieg rozpoczyna się serią rozgrzewkową (w przypadku małych grup mięśniowych) lub dwiema seriami (przy dużych grupach mięśniowych). Ciężar ustalamy na 50% naszego ciężarku podstawowego. Robimy tak około 15 powtórzeń danego ćwiczenia. Przechodząc do serii właściwych wraz z każdą planowaną serią zwiększamy obciążenie, jednocześnie zmniejszając ilość powtórzeń. Przykładowo robiąc 4 serie wyciskania płasko na mięśnie klatki piersiowej, ilość powtórzeń może wyglądać następująco z każdą serią: 12, 10, 8, 6. Po ustaleniu ciężaru początkowego zakłada się, że z każdą serią na duże partie mięśniowe powinno się dokładać średnio po 5kg, zaś przy ćwiczeniach na mięśnie małych grup, po 2,5kg – oczywiście wszystko jest zależne od osoby ćwiczącej. Tak mniej więcej wyglądają metody impulsowe mające na celu pobudzenie naszych mięśni do rozwoju.

    Jak odpoczynek może przyczynić się do rozrostu tkanki mięśniowej?

    Po dłuższym treningu, nasz aparat mięśniowy ulega zmęczeniu, co powoduje słabsze skurcze oraz dużo wolniejsze rozkurcze. Odnowa długości włókna trwa znacznie dłużej. Mięsień wyczerpany charakteryzuje się obniżoną zawartością glikogenu oraz zwiększoną ilością wody oraz kwasu mlekowego. Kiedy to kwas mlekowy gromadzi się w dużych ilościach, objawia się to bólem i zmęczeniem na drodze zakwaszenia mięśni. Po treningu jego zawartość we krwi może wzrosnąć nawet i 20-krotnie. Po wysiłku staramy się za wszelką cenę złapać głębszy oddech. Częstotliwość i szybkość oddechów jest wyraźnie zwiększona. Wzmożony poziom tlenu powoduje utlenienie się części kwasu mlekowego, a reszta może być znowu przełożona na glukozę. W zmęczonym mięśniu wzrasta również poziom dwutlenku węgla.

    Faktem jest, iż dużym grupom mięśniowym trzeba dać więcej czasu na odnowę niż małym. Sam glikogen mięśniowy jest w pełni odnawiany średnio po dwóch dniach. Gdy pobudziliśmy nasze mięśnie treningiem, to w czasie odpoczynku zapewniamy im większy rozrost. Gdy na regenerację poświęcamy zbyt mało czasu, to włókna mięśniowe nie mają szans w pełni się odbudować, a co dopiero rozrosnąć. Sen pełni tutaj równie istotną rolę. Jest on formą regeneracji. Zgodnie z badaniami NASA (National Aeronautics and National Administration), optymalnym czasem snu jest średnio czas siedmiu godzin. Po wysiłku fizycznym wyczerpany jest nie tylko glikogen mięśniowy, ale i także wątrobowy. Dlatego właśnie przyjmuje się po treningu cukry przeważnie proste, aby szybko uzupełniły straty energii jakie nastąpiły w wyniku wysiłku fizycznego. Jednocześnie większa część glukozy, w wątrobie przechodzi w glikogen, czyli nasz niezwykle ważny energetyczny materiał zapasowy. Nastąpi wtedy szybki wyrzut cukru do krwi i równie szybki wyrzut insuliny w celu ustabilizowania poziomu tego pierwszego. Nazywamy to efektem wahadła. W porze późniejszej spożywamy posiłek pełnowartościowy, aby po raz kolejny, definitywnie zahamować procesy kataboliczne i wejść w fazę anaboliczną. Regeneracja przebiega wtedy znacznie szybciej, a nasze mięśnie mogą sobie pozwolić na trwanie w fazie superkompensacji, czyli nadmiaru ATP. Adenozynotrifosforan będący głównym paliwem włókien mięśniowych typu FTb, a więc tych najcenniejszych dla kulturystów.

    Janusz Ziółkowski - dietetyk sieci Triceps.pl
    janusz.ziolkowski@triceps.pl

    Pochwały przyznane za posta: 4
    Awatar użytkownika
    Triceps.pl
    Sierżant
     
    Posty: 278
    Rejestracja: 3 Luty 2011, o 00:26
    Pochwały: 13

    Prezenty!

    Uwaga! - Rozdajemy prezenty! - Zarejestruj się już dziś i zgarnij prezent!

    Post przez Vito

    Cześć! Widzę, że przeglądasz ten temat jako niezalogowany / niezarejestrowany użytkownik! Zarejestruj się na naszym forum a otrzymasz prezent, który z pewnością przyda Ci się na treningach!

    Wśród wszystkich zarejestrowanych użytkowników rozlosujemy między innymi: rękawiczki i pasy kulturystyczne, shakery oraz opaski na rękę z motywującym napisem!

    REGULAMIN:
    • Losowanie prezentów odbędzie się 10 stycznia 2016r. przez Administratora forum Kulturystyczni.pl
    • W losowaniu weźmie udział każdy zarejestrowany użytkownik forum Kulturystyczni.pl, który na swoim koncie posiada co najmniej 3 pochwały.
    • Każdy wylosowany przez nas użytkownik otrzyma po jednym prezencie.
    LISTA PREZENTÓW:
    • 3x Rękawiczki do ćwiczeń
    • 3x Pas kulturystyczny
    • 3x Shaker
    • 3x Opaska na rękę z motywującym napisem
    Życzymy szczęścia! Zarejestruj konto i zgarnij prezent!
    Awatar użytkownika
    Vito
    Administrator

    Re: [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez rafimoc » 20 Luty 2011, o 16:10

    Oczywiscie przeczytalem bardzo wnikliwie.

    "nie możemy pozwolić aby nasze mięśnie przyzwyczaiły się do określonych impulsów. Dlaczego? Otóż poziom reakcji na nie zostałby gwałtownie obniżony, a co za tym idzie ćwiczylibyśmy na darmo, wpędzając się w coraz bardziej postępującą stagnację (zahamowanie postępów). Gdy trenujemy cały czas jednym schematem, warto jest na jakiś czas zmienić ćwiczenia na inne"

    I to jest wlasnie metoda na oglupienie miesni a nie ich zaszokowanie. Nie wiem gdzie sie to utarlo ze co 4-6tyg trzeba zmieniac plan, napisze moze brutalnie ale prawdziwie: jest to glupota w krystalicznej postaci. Miesnie potrzebuja odpowiednio DLUGIEGO czasu na adaptacje, co nie oznacza tylko i wylacznie coraz lepszej pompy, ale coraz lepszej koneksji miesnie-mozg, zwiekszonej pulsywnosci impulsow nerwowych (wieksze ciezary z szybsza faza pozytywna wzgledem ciezarow poprzednich np sprzed 4tyg, doskonaly przyklad: ciezarowcy - podrzut, rwanie). Sama nauka POPRAWNYCH przysiadow oraz martwych ciagow, zeby miala realne przelozenie to okres ok. 5lat:) kiedy mozesz dokladnie wejsc w ta trajektorie ruchu, wykorzystac jego maxymalny potencjal. Wrecz pojde dalej: wcale bym nie ruszal cw. zlotych! to jest podstawa treningu i koniec, to tak jakby sie nauczyc skomplkowanych rownan i nagle ktos nam odejmie odejmowanie/dodawanie/mnozenie/dzielenie - nasze podstawy! Nie jestesmy wtedy nic zrobic, taka analogia do chociazby: przysiadow/martwych/poreczy/push pressu. Stagnacja miejsca miec nie bedzie, kiedy odpowiednio zaplanujemy progresje i stopniowo bedziemy wchodzic na coraz wyzszy poziom, bowiem co tydzien wyzszy ciezar to juz bardzo duzy szok dla naszych miesni, z kolei zmiana co tydzien na inne to juz oglupienie i fakt DEZORIENTACJA ale treningowa.

    "Warto wspomnieć również o tak zwanej izometrii. Jak korzystać z tego zjawiska? Wystarczy bez jakiegokolwiek ciężaru i zakresu ruchu, napinać mięśnie kilkakrotnie i utrzymać je w stanie kilkusekundowego napięcia"

    Kwestia warta dyskusji, bowiem bez ciezaru izometria nie ma sensu. Najbardziej efektywne dzialanie miesnie-mozg bedzie zachodzilo wtedy, kiedy jestesmy sobie w stanie ZWIZUALIZOWAC dana przeszkode/dany ciezar, na silowni nie jest to realne tymbardziej w domu, gdyz nasz mozg dziala tak a nie inaczej ze najwieksza uwage zawsze skupiamy na tym co widzimy w pierwszej kolejnosci, a pozniej czujemy, tak wiec z tego prosty wniosek iz partie PRZEDNIEJ czesci naszego ciala beda oddzialywaly o wiele lepiej, co oznacza rownoczesnie ze bicepsy jako miesnie bardzo male, dostana pod tym wzgledem o wiele lepszy impuls niz duza partia jaka sa plecy! a to troche mija sie z celem. Zatem izometria najbardziej efektywna bedzie pod wplywem CIEZARU NIEPRZESUWALNEGO badz PRZESZKODY NIEPRZESUWALNEJ. Nie napniesz tak mocno plecow jak bedziesz je spinal stojac niz w przypadku gdy lezy przed Toba sztanga ktora wazy 350kg (trzeba zalozyc taki ciezar, ktorego na pewno nie oderwiemy!) i bedziesz ja probowal z calych sil oderwac ja od ziemi. Tu tez dziala psychika, musi byc opor psychiczny, kiedy go nie ma to jest to nieefektywne.

    "Jej przebieg rozpoczyna się serią rozgrzewkową (w przypadku małych grup mięśniowych) lub dwiema seriami (przy dużych grupach mięśniowych). Ciężar ustalamy na 50% naszego ciężarku podstawowego. Robimy tak około 15 powtórzeń danego ćwiczenia. Przechodząc do serii właściwych wraz z każdą planowaną serią zwiększamy obciążenie, jednocześnie zmniejszając ilość powtórzeń. Przykładowo robiąc 4 serie wyciskania płasko na mięśnie klatki piersiowej, ilość powtórzeń może wyglądać następująco z każdą serią: 12, 10, 8, 6. Po ustaleniu ciężaru początkowego zakłada się, że z każdą serią na duże partie mięśniowe powinno się dokładać średnio po 5kg, zaś przy ćwiczeniach na mięśnie małych grup, po 2,5kg"

    Robiac 15pow ciezarem 50% tylko uszczuplamy swoje systemy energetyczne wzgledem serii wlasciwych, to bezcelowe na wysokich obciazeniach - mozesz mi wierzyc. Idac dalej: majac rekord w martwym ciagu nawet 140kg, robimy na 50% rozgrzewke, czyli 70kgx15 wiec jest to jedna seria rozgrzewkowa, pisales o dwoch w przypadku duzych partii i o przeskoku 5kg w przypadku duzych partii wiec idziemy: 70x15,75x15 - jestesmy po 30pow i teraz wchodzimy na piramide: 12,10,8,6 - zakladajac czysto realnie ze 6pow tj jakies 75-80% maxa, wiec wyjdzie w serii finalnej 110-120kg. Jednakze to musi poprzedzic 3 serie 12,10,8, skaczac o 5kg :
    80x12,85x10,90x8,95x6 - ma sie to nijak - niestety. Tymbardziej ze wcale nie podalem jakiegos wygorowanego maxa dla martwego ciagu, raczej mniej niz przecietnego. Stad tez progresja piramida jest nieefektywna bo nie utrzymasz jednolitej progresji ciezaru (domniemane 5kg coseryjne), w tym przypadku o wiele lepiej sprawdz sie rampa, gdzie ustalamy konkretnie serie finalna na 6pow i wszystkie ponizej na 50% (min.) ilosci powtorzeniowej. Tak wiec, dla naszego maxa: 140kg w MC, wygladaloby to tak:
    70x3
    80x3
    90x3
    100x3
    110x6
    Tym samym wykonalem dokladnie tyle samo serii, ile napisales w arcie, czyli: 6 (2 rozgrzewkowe +4 wlasciwe), lecz utrzymalem jednolita progresje 10kg co serie + nie uszczuplalem systemow energetycznych na 15pow seriami rozgrzewkowymi-czyli wszystko ponizej serii finalnej. Stad tez RAMPA jest o wiele lepszym sposobem progresji.
    W twoim sposobie, musiala by ta osoba zrobic: 70x15,75x15 i dalej juz nie da rady skakac co 5kg zeby dojsc do 110kg, zachowujac przy tym 2 serie rozgrzewkowe + 4 wlasciwe, wiec jedynym rozwiazaniem byloby: 70x15,75x15,80x12,90x10,100x8,110x6 - przykladowo. Gdzie po 15pow na rozgrzewce, wskakujemy w zakres 12 pow i dalej 5kg do przodu, niby spoko, ale idac dalej: mamy juz 90x10 co oznacza: dwukrotnosc progresji wzgledem serii poprzedniej a ilosc pow zredukowana zaledwie o 2!! w ostatniej serii na 110 brak pradu przy 4pow, raczej bedzie sprawa oczywista:)

    "Sposobem pobudzenia uśpionych włókien mięśniowych oraz dalszego rozrostu tych aktywnych jest także powolne opuszczanie ciężaru (tzw. ruchy negatywne). Korzystając z tej opcji należy pamiętać, iż jest ona dużo bardziej męcząca oraz by nie stosować się do niej przez cały czas"

    Konkretnie uzasadnij,czy chodzilo Ci o : aktywne ruchy negatywne na ciezarach ponadmaxymalnych czy o okreslony TUT dla danego cwiczenia. Bowiem w aktywnych negatywnych faza pozytywna tez bedzie szybsza tyle ze bez naszego udzialu. Natomiast jesli chcemy zadbac o TUT dla danego cwiczenia, to mozna stosowac to wiekszosc czasu 10miesiecy w roku na 12 mozliwych i bedzie to bardzo masotworcze - warunkiem, bedzie jedynie bowiem wysoka objetosc i mniejsza ilosc pow,bo bzdura jest twierdzenie ze mala liczba pow wplywa tylko i wylacznie na budowe sily;)

    Pochwały przyznane za posta: 2
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez Kwachu » 20 Luty 2011, o 16:22

    Triceps.pl -fajny artykuł, na pewno nie który sporo wyjąsni, pozwoli zrozumiec :)
    Awatar użytkownika
    Kwachu
    Generał broni
     
    Posty: 5702
    Rejestracja: 28 Grudzień 2009, o 14:08
    Pochwały: 112

    Re: [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez Triceps.pl » 20 Luty 2011, o 16:33

    I to się nazywa dyskusja - nie wiem dlaczego na innych forach się milczy - dzięki ;)

    Oczywiście to co napisałeś o okresie adaptacyjnym jest prawdą natomiast tutaj podałem przykładowy schemat, poprawnej techniki tak na prawdę uczymy się cały czas. Co do reszty, to się przyjrzę i odpiszę. Nie mówię przecież, że wiem wszystko, a poza tym po to dyskutuję żeby lepiej później wszystko się szerzyło wśród innych ludzi, więc dzięki za krytykę. Wieczorem znajdę czas, to napiszę resztę.
    Awatar użytkownika
    Triceps.pl
    Sierżant
     
    Posty: 278
    Rejestracja: 3 Luty 2011, o 00:26
    Pochwały: 13

    Re: [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez rafimoc » 20 Luty 2011, o 16:38

    Wporzadku, ja doceniam kazdego artykul - stad tez nie atakuje a jedynie go uzupelniam:) wrzucam nieco wiecej merytoryki.
    NIE SZTUKĄ JEST ZJEŚĆ/WBIĆ DUŻE ILOŚCI STEROIDÓW. SZTUKĄ JEST DOJŚĆ DO WSZYSTKIEGO BEZ NICH - Z JAJAMI DO CIĘŻKIEGO TRENINGU I CHARAKTEREM, KTÓRY PRZYCIĄGA TYLKO SILNE OSOBOWOŚCI!

    indywidualne odpłatne doradztwo po wczesniejszym uzgodnieniu na PW
    rafimoc
    Generał broni
     
    Posty: 6696
    Rejestracja: 20 Styczeń 2010, o 21:47
    Pochwały: 332
    Miasto: Wrocław

    Re: [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez cooler_102 » 21 Luty 2011, o 10:44

    ciekawy art
    "Bóg nie zdejmuje ciężarów, wzmacnia tylko plecy"

    Bądź hardcorem!!! wspomóż Stwórce


    KAWASAKI ninja ZX-9R 2001 !!!

    SUPERBIKE\brzytwa
    Awatar użytkownika
    cooler_102
    Major
     
    Posty: 2309
    Rejestracja: 28 Styczeń 2010, o 12:29
    Pochwały: 30
    Miasto: kępno
    Data urodzenia: 09 02 1988


    Re: [SDW] Włókna mięśniowe i budowanie mięśni.

    Postprzez valdunn » 22 Listopad 2021, o 22:03

    audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
    geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
    hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
    journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
    kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
    http://languagelaboratory.rulargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
    nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
    papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
    rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
    stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
    valdunn
    Marszałek
     
    Posty: 1243767
    Rejestracja: 1 Maj 2018, o 05:00
    Pochwały: 1
    Data urodzenia: 03 05 1984


    Wróć do Suplementy i Odżywki

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

    Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group. | Siłownia
    Witamy na stronie www.kulturystyczni.pl - Forum Kulturystyczne * Suplementy i odżywki * Sporty walki * Kulturystyka i Fitness
    Na naszej stronie znajdziecie wszystko na temat treningu - plany treningowe i ćwiczenia. Możecie tutaj znaleźć doskonale opracowane ćwiczenia na płaski brzuch. Dowiecie się jak powinna wyglądać dieta i prawidłowe odżywianie się, a także jak stosować suplementy i odżywki. Znajdziecie również informacje na temat niedozwolonego wspomagania, takiego jak sterydy anaboliczne i prohormony, a także poznacie najwydajniejszy trening na mase. Forum Sportowe. Katalog stron.